“Nemrut Jeoparkı”nın UNESCO ağına alınması için bilgi yerleşmiş oluşturuldu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde natürel güzelliğinin birlikte bilimsel öneme eş Nemrut Kalderası’nı birlikte kapsayan Nemrut Jeoparkı’nın Birleşmiş Milletler Yetişek, Bili ve Firez Örgütü’nün (UNESCO) Toptan Jeopark Ağı’na karışma edilmesi için selen yerleşmiş oluşturuldu.

Sıcak ve itici gölleri, buz mağarası, buhar bacası, lav kalıntıları, bitey, biyoçeşitliliği, jeomorfolojik ve jeolojik özellikleriyle deste gören Nemrut Jeoparkı’nın dünyaya tanıtılmasına müteveccih çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda, Avrupalı Rastgele Destinasyonlar Projesi kapsamında “Mükemmeliyet Ödülü” düzlük Nemrut Kalderası’nı dahi bünyesinde barından Nemrut Jeoparkı’nın UNESCO’nun Global Jeopark Ağı’na karışma edilmesi hedefleniyor.

Bitlis Muazzez Üniversitesi Senatosu aldığı kararla proje kapsamında Nemrut Jeoparkı Koordinatörlüğü kurdu ve bilgi müesses oluşturdu, İl Özel İdaresi üstelik çalışmaları yürütecek şirketin aranjman çalışmalarını ikmal aşamasına getirdi.

Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, AA muhabirine, üniversitenin yer kebir projelerinden olan “Nemrut Jeoparkı” projesinde muhtemelen aynı aşamaya geldiklerini söyledi.

Proje kapsamında İl Hususi İdaresi marifetiyle kurulma aşamasına gelen şirketin jeopark için yapılacak çalışmaları üstleneceğini anlatan Elmastaş, şöyle konuştu:

“Üniversitemiz, İl Hususi İdare, Bitlis, Tatvan, Çakal Armudu, Güroymak ve Adilcevaz belediyeleri işin ortamında olacak. Üniversitemizin görevi Nemrut Jeoparkı’nın bütün jeositlerini, haritalarını ve bilimsel çalışmalarını fayrap etmek. Senato kararımızla Nemrut Jeoparkı Koordinatörlüğü kurduk. Bütün bilimsel çalışmaları koordinatörlük üzerinden yürütüyoruz. Yer Bilimi, arkeoloji, coğrafya ve botanik kabilinden tamlık alanlarla ilişkin uzmanların meydan aldığı haber kurulu oluşturduk. Heybetli bire bir floraya sahip Nemrut, endemik türlerin çokça olduğu bir kayran. Jeopark için kocaman unsurlar var. Bu asamble UNESCO’nun akseptans edeceği şekilde tedarik yapıyor. Amacımız kasım ayının sonuna büyüklüğünde UNESCO’ya önceki başvuruyu fora etmek.”

Jeopark projesinin hemen Nemrut volkanını değil, açık aynı alanı kapsadığını tamlayan Elmastaş, projeyi bire bir jeosit olan kentin güneydoğusunda meydan düz Deliklitaş’tan başlattıklarını söyledi.

Elmastaş, “Bitlis’teki tarihi mekanların seçkin biri jeositi oluşturuyor. Halk-Aman Hanı yüce aynı jeosit. Nemrut volkanı ve çevresi, Çakal Armudu ve Adilcevaz’a kadar uzanan benzeri tarz. Bunun merkezini Nemrut konisi ve çevresi oluşturuyor.” dedi.

Kalderanın çevresini ve içini gören ziyaretçilerin Nemrut’a hayran kaldığını anlatan Elmastaş, üniversiteye gelen misafirlere üstelik gezilecek geçmiş düz kendisine Nemrut’u önerdiklerini dile getirdi.

“Herkesin görmesi gerekiyor”

Bölgenin kadir güzellikleri barındırdığını ve dünyada benzeri olmayan aynı gerçek olduğunu anlatım fail Elmastaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunun tanıtılması gerekiyor. Orada volkanik aktivitenin tazeliğini görebiliyorsunuz. Üzerinde yerey örtüsü birlikte oluşmamış ve bazalt simsiyah lavlar tıpkısı alanda baygın. Çok canlı. Bu çok özen fosforlu. Herkesin görmesi gerekiyor. UNESCO’ya müracaat yapacağız. Saf ve beşeri unsurlarla ortaya çıkan bu güzellikleri tanıtmak istiyoruz. Ziyaretçilerin bölgeye elan rahat ulaşabilmeleri üzere proje kapsamında tabii ortamı bozmadan öğün ve ara sıra mekanlar yapılacak. Uzak olmasından yağlık lav kalıntılarına ancak araçla gidebiliyorsunuz. Burada çığır ve araçların gidebileceği stabilize yollar yapılacak. Bölgedeki jeosit ve farklı unsurlarla ait ziyaretçileri bilgilendirici tabelalar namevcut. Örneğin buz mağarası ve buhar bacasının olduğu yerde tablo bulunmuyor. Bu, lavların çıktığı saha üzere da geçerli. Onlarla ilgili bilgilerin düz aldığı Türkçe ve İngilizce kabilinden 2-3 dilde katıksız ortama makul ahşap ve taş tabelalar ile yollar yaparak burayı daha görünür ayla tefhim etmek istiyoruz. İnsanların burada tıpkısı gününü geçirmesini istiyoruz.”

Share: