Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’nde güz güzelliği

Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’nde bağ bozumu güzelliği

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde kâin dünyanın ikinci, Türkiye’nin yeryüzü balaban yanardağ ağzı gölü olan 2 bin 250 rakımdaki Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü, sonbahar renkleriyle ayrı tıpkısı güzelliğe kavuştu.

Van Gölü Havzası’nın batısında, Bitlis’in Tatvan, Çakal Armudu ve Güroymak ilçeleri beyninde kayran kayran ve Avrupalı Herhangi Bir Destinasyonlar Projesi kapsamında ‘Mükemmeliyet Ödülü’ düzlük 2 bin 250 rakımlı Nemrut Krater Gölü, doyumsuz manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Bölgeye has bitey, sıcak ve sevimsiz gölleri, buhar ve buz bacaları ile benzersiz ayrımsız görk barındıran kaldera, güz mevsimi ile birlikte oluşan hasep cümbüşüyle de misafirlerine adeta görsel şölen sunuyor. Seçkin haliyle kendine hayran bırakan doğa harikası Nemrut Kalderası’nda mübarek artağan ışık çektiren ziyaretçiler, kış öncesi herkesi bu fena hâlde manzarayı görmeye nida ediyor.

Sonbahar mevsimiyle birlikte Nemrut Kalderası’nın iç kısımlarına ilerlendiğinde nebat örtüsündeki allık ve kızıl sarılığı göllerle bütünleşiyor. Zerrin ve altın tonların bir nice rengini içre barındıran Nemrut Kalderası, bugünlerde ziyaretçiler tarafından doğal fotoğraf stüdyosuna dönüştürülmüş durumda. Kalderayı ziyarete mevrut vatandaşlar, sararan ve zer renklere boyanan ağaçların oluşturduğu yollarda ve vadilerde fotoğraflar çekiyor. Kalderanın ve içinde mevcut gölleri kuşbakışı bağlı olmak üzere faziletkâr tepelere sâdır vatandaşlar, hem manzarayı izlemenin keyfini çıkarıyor hem üstelik birbirinden güzelce fotoğraflar çekiyor.

Temas sene binlerce domestik ve ecnebi turisti ağırlayan Nemrut Kalderası, sonbaharla alay malay ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Pastel renklerin sakil bastığı Nemrut’a gelenler doğa harikası karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezken, çektikleri fotoğraflarla adeta anı ölümsüzleştiriyorlar.

Behçet Akarslan adlı vatandaş, üniversite öğrencilerini Nemrut’a geziye getirdiğini söyleyerek, “Zaman mektepli arkadaşları getirdim. Nemrut’un pir yerlerini gezdiriyorum. Buhar bacası, banal ve büyük gölü gösteriyorum. Gezimizin sonunda ise piknik yapacağız” dedi.

Elazığlı Mehmet Elitok ünlü yurttaş ise ailesi ile birlikte Nemrut’un bağ bozumu güzelliğini görmeye geldiklerimi belirterek, “Zaman Nemrut Krater Gölü’nü seyran fırsatımız oldu. Burayı çokça beğendik. Ailem ve arkadaşlarımla bu arada geldik. Gelip kaplamak isteyenlere kaynak ediyorum, katiyetle gelip görmeleri lazım” diyerek konuştu.

Bitlis Ermiş Üniversitesinde okuyan Miyasa Anar ünlü mektepli üstelik, Adanalı olduğunu ve ilk defa Nemrut Krater Gölü’nü gördüğü belirtti. Anar, “Buranın çokça sunturlu tıpkı görüntüsü var. Hele güzün çok fena hâlde olduğunu söylediler. Bizde kışa girmeden gelip görelim dedik. Burada darülfünun okuyorum, buranın yabancısıyım. Beribenzer çokça çok güzelce bir görüntüsü var. Renkleri o büyüklüğünde iyicene kim hep renkleri tıpkı anda ortamında barındırıyor” dedi.

Safya Erkan ünlü BEÜ öğrencisi ise Nemrut’taki renklerin kendilerini çokça güzelce karşıladığını rapor ederek, “Zaman Nemrut’u görmeye geldik. Burada üniversite okuyorum. İkinci senem amma ilk kez geliyorum buraya. Sonbaharda elan pir oluyor diyorlardı. Bizde görmeye geldik, geldiğimizde elvan bizi çokça iyicene karşıladı” şeklinde konuştu.

Share: