Nesli tükenme tehlikesi altındaki tahrilli sırtlan temizlik reşit halde bulundu

Nesli tükenme tehlikesi altındaki tahrilli andık telef ergin halde bulundu

SİİRT – Siirt merkeze bağlı Akdoğmuş ve Koçlu köyü sınırlarında nesli tükenme tehlikesi altındaki ve al kategoride meydan alan çizgili andık, telef ergin halde bulundu.

Akdoğmuş köyünde çiftçilik yapan Osman Şen adlı vatandaş, bağına andıran alanda yollu sırtlanı fark etti. Şen, Siirt Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlilerine bilgelik vermesi konusunda olay yerine mevrut ekipler, yaptıkları kontrolde hayvanın sadece kafası ve bacaklarının olduğunu belirledi.

Siirt Natür Dulda Milli Parklar Şube Müdürlüğü mühendislerinden Gökhan Şeker Hastalığı, kırmızı kategoride meydan düzlük tahrilli sırtlanın köpekler tarafından öldürüldüğünü belirlediklerini söyledi.

Şeker Hastalığı, “Siirt Natür Dulda ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü olarak bize mevrut tıpkı ihbar üstüne Akdoğmuş köyü sadık Botan Vadisi Milli Parkımıza mümasil bir alanda nesli tükenmekte olan kırmızı kategoride düz kayran tahrilli sırtlanımızın öldürüldüğüne dayalı benzeri bili aldık. Alanımızda yaptığımız incelemelerde alelhusus tıpkı kurşun veya aynı absürt izinin olmadığı alanda alelhusus köylülerin hayvancılık faaliyeti dolayısıyla köpek bulundurduğu ve bu gelen köpeklerin hele dışardan mevrut tehlikelere karşı savunmacı tıpkı kurum sergilemesi nedeniyle yollu sırtlanı öldürdüğünü ayırt ettik. Tarafımızca yapılan çalışmada çabucak tahrilli sırtlanın kafası ve göl ayağı kısmının kaldığını ayırt ettik. Bölüm Müdürlüğü ekipleri yerine yapılan incelemede vatandaşlarımızla sohbette bulunduk. Yapılan bilgi alışverişinde bu hayvana beis verilmemesi gerektiğini, kişilerin zarar vermesi karşısında yönetimsel nakdî ceza ve ödence ile karşılaşabileceklerini söyledik. Hele çandır hayatını bilcümle bu arada durumunda besleyelim ve gelecek nesillerin bu türleri görebilmeleri ve sürdürülebilir benzeri melez hayatı için bu türlerimizi ve canlılarımızı korumamız gerektiğini bildirdik” dedi.

Çizgili sırtlanı görüp yetkililere malumat verdiğini belirten Osman Bayındır adlı vatandaş ise, “Çiftçilikle uğraşıyorum, bağıma mümasil tıpkısı mevkide yollu andık gördüm. Geberik aynı halde gördüm, yetkili makamlara bildirdim. Huy Dulda ve Milli Parklar Büro Müdürlüğü ekipleri gelip incelemede bulundu. Nesli tükenmekte olan ayrımsız efsanevi. Gördüğümde kul haddinden fazla şaşırdım. Mahsus güdücü köpekleri parçalamış türlü. Öyle düşünüyorum” diye konuştu.

Share: