NUMAN VARESTE: TÜRKİYE, BU COĞRAFYANIN KİLİT TAŞIDIR

DOĞRU Fırka Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kahramanmaraş’taki programının arkası sıra Adıyaman’a geçti. SELIM Fırka Umumi Başkanvekili Kurtulmuş’u YANLIŞSIZ Fırka Adıyaman Milletvekili Ahmet Vazıh, Halil Fırat, Adıyaman Şehremini Dr. Süleyman Kılın ve partililer karşıladı. Vareste, evvel olarak Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı mülakat ederek itibar defterini imzaladı. Il ziyareti sonrası Vareste, Adıyaman Belediye Reisi Dr. Süleyman Kılınç’ı görüşme ederek çalışmalar karşı bilgelik aldı. Vareste, elan sonra SELIM Fırka Adıyaman Cahillik Kolları yoluyla Türkiye Petrolleri’nde düzenlenen ‘Deneyimsizlik Buluşmaları’na katıldı.

Burada gençlerle ayrımsız araya gelerek soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “3 bölüm önceki Cumhurbaşkanımız 250 bin içtimai basamak projesini açıkladı mı? Açıkladı. 100 bin arsa birlikte yüğrük aynı şeydir. Bugün ki rakamı bilmiyorum amma idmansız nicelik 880 bin civarında başvuru reşit, 250 bin eş için demincek tabiatıyla kim aykırılık bundan illet duyabilir bunu anlarım. Eleştirebilir der ki; şurası hakeza yapsaydınız tığ olsak şöyle henüz iyi yaparız der buraya kadar eyvallah ama terbiyesizce Türkiye’nin ikinci partisinin genel başkanı Kılıçdaroğlu kalkıyor zaman gördünüz içtimai medya hesapları üzerinden cumhurbaşkanımızın lasmanını yapmış olduğu bu 250 bin konutluk projenin beyefendi kalkıyor hangi diyor? Buradan bittabi Erdoğan paraları toplayacaksın bunla partinin seçme kampanyasının finanse edeceksin. Böylesine şişman aynı yalana ego hangi diyeyim? Düzey bakımından yeryüzü arka bekçi bu. Teşekkür ederiz, kutlama ederiz bu büyüklüğünde insanı ocak sahibi olma imkanına kavuşturuyorsunuz ve bu büyüklüğünde insana aile sahibi olma imkanı hayallerini temin ümidi veriyorsunuz dese büyüyecek. Ama buradan ayrımsız yalan üretiyor ve zannediyor kim; bu yalana insanlar kanacak” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ TACİZ ETMEK YUNANİSTAN’IN HADDİ DEĞİLDİR’

Yunanistan’ı uyararak, bu aziz ulus kendisine cebin yapılan haksızlıklara asla dayanma edemeyeceğini söyleyen Vareste, “Yunanistan’a tavsiyemiz arada bir komşuluk hukukumuz var kaba karadan hem denizden komşumuz. Yunanistan’a tavsiyemiz şudur. Bu eren milleti unutmayın. Bu muazzez millet kendisine karşı yapılan haksızlıklara asla dayanma etmez ve Türkiye’nin köşeye sıkıştırılmasına izin etmez. Bu anlamda ona buna istinaden haddinizi aşan işlerin içine girmeyin. Türkiye’yi rahatsız etmek Yunanistan’ın haddi değildir. Vekalet eskiden terör örgütleri üzerinden yapılıyordu, demincek bakir tıpkı dönemi başlatılıyorlar. Vekil devletler buyurmak biraz alçak evet ama devletleri sanki öz vekilleriymiş kabilinden kullanarak öz güçlerini artırmaya çalışıyorlar. Yunanistan’a tavsiyemiz buna maşa olmasınlar. Tığ Türkiye ve Yunanistan kendisine düet masada gelişigüzel tür görüşmeyi yaparız. Anlaşamadığımız konular olur ama anlaştığımız konularda birlikte vuzuh kat ederiz. Zinhar üçüncü ülkelerin dediklerine kanarak Türkiye ile ayrımsız düşmanlık ya da Türkiye ile tıpkısı rekabet ilişkisine girmesinler” diye niteleyerek konuştu.

‘BÜTÜN DÜNYA EKONOMİLERİ BALABAN BİR TÜRBÜLANSIN İÇERİSİNDEDİR’

Tüm dünyanın kazançlı güçlük içerisinde olduğunu ve Türkiye’nin ise olumlu adımlarla ilerlediğini belirten Vareste, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Edisyon aynı proses. Elden Türkiye değil, bütün acun ekonomileri şişman tıpkısı türbülansın içerisindedir. Etraflı yıllardır enflasyon lafını unutmuş ülkelerde birlikte çokça yüksek enflasyonların ortaya çıktığını görüyoruz. İnşallah Türkiye bunu atlatacaktır. Dayanışmayla, akılla, ferasetle ve inşallah üreterek dinç iri Türkiye adına bu süreci atlatacağımızı ümit ediyorum. Tabii kim; vatandaşlarımıza şu periyot biter, zaman biter, şu kamer biter diye niteleyerek gündüz vermenin akilane olmadığı kanaatindeyim. Ama iş müspet yöndedir. Türkiye ekonomisinin toparlanma süreci içerisine girdiğini görüyoruz. Yollarda ürettiğimiz ürünlerin kamyonlarla, TIR’larla taşındığını fabrikaların boyuna çalıştığını bunu söyleyince haddinden fazla bozuluyorlar. Kombinasyon endüstri bölgelerimizin yetmediğini görüyoruz, ben nerdeyse rastgele hafta 2-3 kente gidiyorum, Adıyaman’de de tevhit endüstri bölgesi yetmiyor. Adıyaman’ın bile yıpranmamış bire bir birleştirme uran bölgesine ihtiyacı var. Bu hangi demektir ki Adıyaman imdi anlamak istiyor. Allah’ın izniyle bu istikamette yürüyeceğiz.”Share: