Obilet.com, güzün gidilebilecek rotaları paylaştı

Obilet.com, güzün doğanın sunduğu ilim cümbüşüne tanık olunabilecek andıran rotaları paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, online otobüs, tayyare, feribot biletlerini, kiralık açacak hizmetini ve otel rezervasyonunu yegâne çatı altında buluşturan gezi platformu Obilet.com, güzün yeğleme edilebilecek yerleri derledi.

Buna göre, Kocaeli merkezden 15 dakikada ulaşılabilen Yuvacık adeta adsız sansız noksan cennetlerden biri kendisine öne çıkıyor. Bölgede yetişen çileklerin tadına kanma olmazken, Yuvacık’ta doğaseverler üzere ‘yeşile doydum’ diyebilecekleri haddinden fazla kayran var.

Yayla evleri, karalahana bahçeleri, kırıcı çilekleri, fındık ağaçları, dağlar, akarsular ve ormanlarla ciltli bu şanlı gösteriş amacıyla önerilen Çamlıktepe, tamlık Yuvacık’ı kuşbakışı yok etmek üzere tekmil aynı imkan sunuyor. Dere kenarındaki tesislerde sunturlu aynı kahvaltının peşi sıra Menekşe Yaylaları’nda reviş, velespit kabilinden aktiviteler evet üstelik keçe kampı yapılabiliyor.

Mitolojiye konu olan Karagöl

Sonbahar aylarında tıpkı hafta sonu için yeğleme İzmir Karagöl’den yana de kullanılabiliyor. Mitolojik birçok efsaneye bahis olan Karagöl’dahi İzmirlilerin dahi bilmediği güzellikler bulunuyor. Yeşil ile mavinin buluşmasından ortaya çıkan manzaralar ile huzur kırcı bire bir dinlence doğaseverleri bekliyor. Göl çevresinde piknik yapılıp, natür yürüyüşünde yeşilin bin aynı tonuna tanıklık edilebiliyor.

Cumalıkızık

Bursa’nın sonuç yıllarda henüz de adlı olmaya başlayan köylerinden Cumalıkızık, özgün dokusu, taş sokakları, mor, semavi ve sarı renkli evleriyle adeta tıpkısı keyfiyet cümbüşü sunuyor. 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Cumalıkızık, sonbaharda sokaklarında yok olmak için mefkûre yerlerden biri. Köy halkının geçmişten beri süregelen gelenek ve göreneklerini birebir göreceğiniz Cumalıkızık Müzesi, Ardıç Rakısı Aralığı, UNESCO’nun Cumalıkızık’ı koruma projesinin yürütüldüğü Küpeli Familya görülmesi gereken yerler arasında.

Ağva

İstanbulluların şehirden kaçmak üzere gittikleri yerlerden olan Ağva, özellikle sonbaharda sunduğu nehir manzarasıyla öne çıkıyor. Hacıllı Köyü’nde vadi kayran Onbir Göller Vadisi, Sünger Bob üzere sâdır Yayla Kekiği Kalesi, bölüm batımını seyir yeri olan Ağva Feneri ve Ağlayan Kayaç, Ağva’ya gidenlerin görmesi müstelzim güzellikler beyninde saha alıyor. Göksu Nehri’nde bir bölge turuna katılarak sonbaharın keyfini nüfuz etmek dahi mümkün.

Yedigöller

Sonbaharın en çokça yakıştığı yerlerden biri birlikte elbet Yedigöller yerine öne çıkıyor. Türkiye’deki yer domuzuna ormanlardan biri olan Yedigöller Milli Parkı’nda Iri, Epey, Serin, Koyu, Sazlı, Baylan ve İnce atılmak amacıyla 7 göl bulunuyor. Göller ıhlamurdan meşeye, kayından gürgene, köknardan sarıçama envaitürlü ağaçla yeşilin rastgele tonunu takip şansını sunuyor. Göller beyninde reviş yapılabildiği üzere dinlenme kampı hayatını sevenler için üstelik ülküsel konaklama yerleri kâin. Kapankaya Tepesi, Geyik Reprodüksiyon Çiftliği bile ziyaret edilebilecek yerler ortada bulunuyor.

Birgi

Sonbahar aylarında gidebilecek behişt köşelerinden biri bile İzmir Birgi. Lidyalılardan sonraları çizin çizin Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına eş sahipliği eden Birgi, tarihi evleri ve konakları ile adeta bir vazıh albeni müzesi işlevi görüyor. Birgi’nin sunu çokça deste çekici yerleri ise tarihi Birgi evleri, mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan Çakırağa Konağı, konakla alay malay kentin simgesi haline mevrut Aydınoğlu Mehmet Komutan Camii, Aydınoğlu Hamamı ve İmam-ı Birgivi Türbesi adına öne çıkıyor.

Share: