Öğrenciler teleskopla uzayı gözlemledi

Çorum’un Oğuzlar ilçesinde öğrenciler, teleskopla ay ve yıldızları gözlemledi.

Oğuzlar İmam Hatip Ortaokulu ve Oğuzlar Ortaokulu Müdürlüğünce planlı aktiflik kapsamında öğrenciler, Oğuzlar Haddinden Fazla Programlı Anadolu Lisesi bahçesine Astronom Murat Akın tarafından kurulan müşahit ile uzayı inceledi.

Etkinlikte Oğuzlar Kaymakamı Uca Emre Uğurlu, Oğuzlar Şehremaneti Başkanvekili Hasan Çoçak, Oğuzlar Milli Yetişek Müdürü Süleyman Atcıoğlu ve veliler üstelik teleskopla uzayı rüyet imkanı buldu.

Astronom Meram Akış, gözlemin arkası sıra Oğuzlar Çokça Programlı Rum Lisesi konuşma salonunda planlı konferansta öğrencilere uzay, tarih, acun, gezegenler, uzay olayları, uydular, galaksiler ve gök olayları için bilgelik verdi.

Akın, AA muhabirine, ayın dünyadan yaklaşık 400 bin kilometre uzaklıkta olduğunu, rasatçı sayesinde öğrencilerin ayı kraterlerine büyüklüğünde müşahede fırsatı bulduklarını söyledi.

Öğrencilerin teleskop kullanırken haddinden fazla sunturlu tepkiler verdiğini belirten Akış, “Özlük gözleri ile teleskopla rüyet arasındaki farkı anlamış oldular. İnşallah bu bir ser. Eke olan burada çocuklarımıza ayrımsız çerağ saçabilmek, uzaya onlar amacıyla tıpkı kadeh açabilmek. Ufuklarının yemeden içmeden Çorum, Oğuzlar olmadığını, evrenin dahi ötesinde uzayda olması gerektiğini çocuklara göstermiş oluyoruz.” dedi.

Çocukların teleskopla ayak tabanı baktığında gök boşluğunda asılı tıpkı asuman objesi gördüğünü anlatan Akış, “Çocuklarımızın astronomiye meraklarını elan üstelik artırabilirsek, belki üstelik buradan geleceğin astronomları, astronotları çıkabilir.” diyerek konuştu.

Oğuzlar Ortaokulu Müdürü Ahmet Sim ise taşradaki çocuklara yeni afak kazandırıp, kullanılmamış hayaller kurmalarını çıkarmak için müşahede etkinliği yaptıklarını belirterek, Oğuzlar’dan üstelik bire bir Ermiş Sancar çıkabileceğine dikkati çekti.

Share: