Öğrencilerden Tarihi Kırk Basak yürüyüşü

Öğrencilerden Tarihi Kırk Merdiven yürüyüşü

AYDIN Aydın’ın Bozdoğan ilçesi sınırlarında saha düzlük 2 bin 500 almanak olduğu hesap edilen tarihi “Kırk Merdiven” geçmiş ziyaretçilerini ağırladı. Bozdoğan Kaymakamlığı eliyle düzenlenen geziye ADÜ Bozdoğan MYO öğrencileri katıldı.

Bozdoğan Kaymakamlığı yoluyla düzenlenen, Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü Akif Türkkal ve Bozdoğan Iz Yüksekokulu öğrencilerinin katıldığı “Natür Yürüyüşü Etkinliği” bu el Çekingen Mahallesi’nde bulunan tabiat harikası 2 bin 500 almanak Malküpü Kırkmerdiven bölgesi konuşma edildi. Bozdoğan Kaymakamı Mehmet Mücahit Başkapan’ın önderliğinde Bozdoğan Meslek Yüksekokulu’ndan 87 mektepli ve akademik personelin katılımıyla gerçekleştirilen tabiat yürüyüşünde öğrenciler tarihi bölgenin güzelliklerini keşfetti ve zirveye tırmandı. Üç kilometrelik parkuru tamamlayan öğrenciler haddinden fazla sayıdaki tabiat harikasını birlikte durumunda gözlemledi. Öğrenciler, Bozdoğan’ın sahip olduğu güzelliklerin herkes yoluyla deneyimlenmesi gerektiğini rapor ederek memnuniyetlerini dile getirdi.

Kaymakamlık eliyle yapılan açıklamada, bölgenin yankı turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan yöre fizibilite çalışması sonucunda, bölgede natür yürüyüşü, bisiklet yolu, motocross, oryantiring ve bir aktivitelerin gerçekleştirilebileceği güzergahların belirlenmesi ile bölgede 2 bin 500 almanak tarihi kalıntılarının içinde kayaya oyulmuş antik merdiven olan Malküpü Kırkmerdiven’in evvel ziyaretçilerini karşıladığı belirtildi. Bozdoğan MYO Öğrencisi Eksiksizlik Kaan Şık, “Kayalıkları, saf güzellikleri ve makro doğası ile çokça evire çevire bire bir yer. Fakat tırmanması birazcık pres. Ama bu manzara için yorulmaya derece bire bir vadi. Herkesin bu zevki tatması icap” dedi.

Bozdoğan MYO Müdür Yardımcısı Nurdanur Tavlan Soydan, yaptığı bilgilendirmede, “Projede buraya ilk kez benzeri gezi düzenledik. Bizden ahir ziyaretçiler üzere keşfedilmeyi bekleyen koskocaman nezaretli rotalar çizdik. Öğrencilerimizle dahi zirve tırmanışı yaptık. Öğrencilerimiz de burayı çokça beğendi. Herkesi davet ediyoruz” dedi.

Share: