Okula yeni başlayan miniklerin önce gün heyecanı

– Okula yeni başlayan miniklerin ilk dönem heyecanı

SAMSUN – Samsun’da beş 1. derslik ve anaokulu öğrencileri, ‘ahenk haftası’ kapsamında karşı karşıya eğitime başladı. İlk dönme olması sebebiyle minikler coşkulu anlar yaşarken aileleri da öğrencilerin heyecanına eş oldu.

Milli Yetişek Bakanlığı yoluyla açıklanan takvimle alay malay anaokulu ve beş 1. sınıf öğrencileri harmoni haftası kapsamında bugün karşı karşıya eğitime başladı. Samsun’un birçok noktasında tahminî 35 bin mektepli, veliler ile alay malay sabahleyin saatlerinde okulun yolunu tuttu.

İlkadım ilçesinde bulunan Sakarya İlkokulu’na sabahleyin saatlerinde revan mektepli ve velilerin heyecanları yüzlerinden okundu. Okulun geçmiş haset değişik etkinlikler düzenlendi. Minik öğrenciler ilk defa okula gidecekleri üzere, okuma, yemeni öğrenecekleri amacıyla ve eskimemiş arkadaşlıklar edinecekleri üzere mutlu olduklarını dile getirdi. Bazen veliler ise önce çocuklarını okula göndermenin heyecanını yaşadığı tabir etti.

Çocuk, eş ve sarıklı hisse senedi birliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca 2022-2023 eğitim bilimi ve öğretim yılının başlaması zımnında bu sene ekol öncesi, ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrenciler üzere uygulanmak için bakir ayrımsız delalet çalışması ve ahenk eğitimleri programı hazırlandı. Bu yeni uygulamada yavru, sülale ve sarıklı hareket birliğinin güçlendirilmesi, çocukların okula ahenk süreçlerinin çarpık çurpuk ve sorunsuz bire bir şekilde tamamlanması amaçlanıyor. Bu çerçevede uyum eğitiminin başlayacağı 5 Eylül’dahi cümle meslek öncesi ve ilkokul nitelikli öğretmenleri marifetiyle ailelere yönelik yüz yüze bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. Düzenlenecek etkinliklerin uygulama çizelgesine göre, birinci gün hoppadak ailelere yönelik ‘Çocuğum Okulda’ sunumu yapılacak. Bu sunumda ekol yönetimi, derslik öğretmenleri ve beyyine öğretmenler hazır bulunacak. İkinci günde meslek yönetimi ve sınıf öğretmenlerinin katılımıyla çocuklarıyla alay malay ailelere gruplar halinde okulun çöz ve aut ortamı tanıtılacak. Üçüncü, dördüncü ve beşinci günlerde ise ayrıntılar dershane öğretmenleri ile gelişigüzel uzlaşma haftası etkinliklerine katılacak.

Share: