Okumuş-İzmir Otoyolu, Elektronik Sürat Bakı Sistemleri ile 7/24 denetleniyor

Okumuş- İzmir Otoyolu’nda averaj hız koridoru sınırını aşan sürücüler cezadan kaçamazken, Işıklı Valiliği sürücüleri atiklik sınırına uymaya çağırma etti.

Aşırı atiklik cihetiyle meydana gelen gidiş geliş kazalarının önüne geçilmesi amacıyla Kültürlü-İzmir Otoyolu’nda Elektronik Atiklik Bakı Sistemleri ile denetimler 7 ahit 24 saat devam ediyor. Konu ile ilişkin bilgilendirme özne Aydın Valiliği ise sürücüleri sürat sınırlarına uymaya çağırma etti.

Konu ile ilgili Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada “Münevver-İzmir Otoyolu üzerinde seyreden araçların karıştıkları çılgın hızdan âlem meydana gelen gidiş geliş kazalarını genişlik organ indirgemek amacıyla Münevver İzmir Otoyolu’ndaki Elektronik Ivinti Bakı Sistemleri önce yerine 1 Temmuz 2017 tarihinde faaliyete geçirilmiş ve bütün üzerinden resen denetimlere başlanmıştır. Otoyol Elektronik Hız Fal Sisteminin düzentileme prensibi “Otoyola Ziyalı evet bile İzmir’deki herhangi bir gişeden methal yaparak, İzmir ya de Entelektüel’daki her gişeden çıkış belgesi yapan ayrımsız aracın, iki şalter arasındaki seyahati sırasında güzeşte süre üzerinden ortalama hızını ve buna kapalı adına ihlal yapıp yapmadığını tayin” şeklindedir. Araçların cinslerine bakarak ise yordam sınırları ayrımlılık gösteriyor. İçişleri Bakanlığınca yapılan akıbet düzenleme ile 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren Ziyalı İzmir Otoyolunda yalnız otomobiller için kâin atiklik sınırı 120 km/s’den 130 km/s’e çıkarıldı. Sair açar cinslerinden, kamyon ve çekiciler üzere 90 km/s, kamyonetler için 95 km/s, 50 cc üzeri motosikletler için 100 km/s, minibüs ve otobüsler amacıyla 100 km/s olarak çabukluk sınırı uygulamasına bitmeme edilmektedir. Otoyolu kullanan umum sürücülerimizin elan güvenli tıpkı gidiş geliş içre seyretmeleri ve haklarında trafik idari para cezası yazılmaması üzere tamlanan sürat sınırlarına uymaları şişman önem en etmektedir” ifadeleri kayran aldı. – AYDIN

Share: