Ömer Fethi Gürer, Sahte Gübreye Cebin Denetimlerin Artırılmasını İstedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, mütezayit düzme gübre olaylarına karşı denetimlerin artırılmasını istedi. Gürer, gübrenin yarısını devletin, yarısını da çiftçinin karşılayacağı aynı uygulamanın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer, zaman yaptığı açıklamada, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarında yaşanan artışın matbua fiyatlarında bakir dalgalanmaya bozukluk olabileceğini, bunun dahi gübre sahtekarlığının daha de artmasına öğün açabileceğini belirtti. Cali gübreye karşı denetimlerin artırılmasını isteyen Gürer, çiftçinin basılmış giderinin yarısını devletin karşılaması gerektiğini vurguladı. Gürer, şöyle konuştu:

“Ülkemiz Asya ülkelerinden gübre ithal etmesine rağmen basma fiyatları Avrupa’daki fiyatlara bakarak ayarlandığı için basılmış fiyatları dahi sonsuz artıyor. Vekillik, soruma verdiği yanıtta, aynı sene içre gübreye yüzde 342 zam geldiğini belirtti. Bu durumda fellah, özellikle güz aylarında ilk teşrin yaparken matbua almakta zorlanıyor. Ne matbu çiftçi üzere ihtiyaç ise o gübrenin fiyatı yükseltiliyor. Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin teklik civarında. Sonbaharda ati sene üzere ekim yapılacak ve çiftçinin, verim alabilmek üzere ayak tabanı gübre atması gerekiyor. Taban gübrenin (DAP matbu) tonu 18 bin lirayı buldu. Gücük Ay 2022’dahi DAP gübrenin tonu 10 bin 200 TL’ydi. Çiftçinin ne gübreye ihtiyacı varsa o tezek çarçabuk artıyor. Krizle birlikte özellikle Avrupa ülkelerinde gaz fiyatlarındaki artım, ülkemizde basma fiyatlarının artmasına yol açabilir. Basma fiyatları daha bile artabilir.”

Ömer Fethi Gürer, tezek fiyatlarındaki artışın dolandırıcı ve sahtekarları birlikte harekete geçirdiğini belirterek Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ ve Niğde üzere illerde yapmacıklı matbua olaylarının yaşandığını hatırlattı.

Üreticileri dikkatli olmaları üstüne münebbih Gürer, yetkililerin da bu konudaki denetimleri sıklaştırması gerektiğine bel etti.

Gürer, basma konusunda çiftçiyi desteklenmiş edecek desteklerin verilmesi gerektiğini bile rapor ederek, gübrenin yarısını devletin, yarısını birlikte çiftçinin karşılayacağı tıpkısı uygulamanın hayata geçirilmesini istedi.Share: