Ordu’da 30 Ağustos Galebe Bayramı kutlamaları

Kargaşa’da 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100. yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Galebe Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Burada planlı törende protokol yoluyla Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. ihtiram duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi. Çelenk koyma töreninin arkası sıra, il makamında tebrikat töreni yapıldı. 30 Ağustos Utku Bayramı kutlamalarına, Kalaba Lisesi önünde yapılan tebrik töreni ile bitmeme edildi. Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kurnaz Gedikli Kıdemli Çavuş Meze Akşahin yaptı.

“Bugün, 100 yıl evvel 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında kurşun taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete cebin uğraş edenlerin ve ebedi başkumandan Mustafa Kemal’in evvel garaz olarak gösterdiği Akdeniz’e akıllıcasına doğacak koşanların yeğin olup İzmir’e aktığı ayrımsız gündür” diyerek, konuşmasına başlayan Akşahin, “30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini alıkoymak isteyen, yayılımcı ve istilacı güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekün verdiği benzeri çekişme ve millî benliğini kurtardığı ve yengi destanını yazdığı tıpkısı gündür. Ulusumuzun tarihi, değme sayfası zer harflerle merkum destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de tıpkı gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş alp şehitlerimiz ile bulunmaz gazilerimizdir. Mazisi lüks ve şerefle yoğun aynı milletin çocukları namına, bu zaferle ne kadar övünsek azdır. Zira seçkin evresiyle düşünülmüş, mücehhez, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun efdal erk ve kahramanlığını tıpkısı defa henüz kanıtlamıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Galibiyet Bayramı mesajı okundu. Güllabi Astsubay Art Çavuş Gurbetlik Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri seslendirdi. Kalaba Lisesi uğrunda düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik kartı programı, simge ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

Utku Bayramı kutlamalarına, Kargaşa Lisesi önünde yapılan tebrik kartı töreni ile devam edildi. Burada düzenlenen törene CHP Cıvıl Cıvıl Mebus Mustafa Adıgüzel, Kargaşa Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, Kalaba Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hasan Tayyare, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Rüşvet Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Kalabalık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uca Aksungur, Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Uyanık Komutanı Albay Numan Bikes, İl Inanma Müdürü Şark Elem, Altınordu Belediye Başkanı Çok Tören, Kalaba Askerlik Şubesi Başkanı Ilçebay Ahmet Düz, daire müdürleri, siyasal parti, çığır kuruluşları ve sivil topluluk örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. – KALABA

Share: