Orman meyvelerinin çekirdekleri melez hayatı amacıyla fidana dönüşüyor

Kastamonu Orman Toprak Müdürlüğüne bağlı Daday Fidanlık Şefliği çalışanları, ağaçlardan topladıkları acemi meyvelerin çekirdeklerinden yetiştirdikleri fidanları yaban hayvanlarının besin kaynağı olması üzere gine ormana dikiyor.

Kastamonu’nun Daday ilçesinde 1962 yılında kurulan fidanlık şefliğinde çam çeşitleri ile Daday’a has rekiz türlerinin üretimi yapılıyor.

Ormandaki görgüsüz sonuç ağaçlarının çoğaltılarak melez hayvanlarının rızık kaynaklarını tezyit etmek isteyen şeflik çalışanları, doğadan tor meyveleri toplamaya başladı.

Toplanan meyvelerin çekirdekleri fide haline getirildikten sonra gine ormana dikiliyor.

Fidanlık Şefi Nurcihan Esra Gedikoğlu Kayacık, AA muhabirine, yaban hayvanlarının rızık sahalarını genişletmeye çalıştıklarını anlattı.

Bunun üzere ormandan utangaç meyveleri topladıklarını anlatım eden Kayacık, işsiz durumda kâin direk tulum makinesini tezyifkâr değişikliklerle atom çekirdeği tarh makinesine dönüştürdüklerini söyledi.

Kayacık, dağ elması, erik, çakal armudu, kızılcık, badem, fındık ve koz kabilinden türlerden dikme ürettiklerini belirterek, şunları aktardı:

“Bu türlerimizle ormandan aldığımızı yeniden ormana idraksiz veriyoruz. Ağaçlardan topladığımız meyvelerin çekirdeklerini fidanlığımızda çıkartıyoruz. Bu çekirdekleri yine toprakla buluşturuyoruz. Çimlenen tohumlar fidana dönüşüyor ve bu fidanlar ormana dikilerek tekrar ağaca dönüşüyor. Ormanlardaki canlılarımıza, özellikle olgunlaşmamış hayvanlarımıza ve arıcılıkla uğraşanlara gerçek oluyor.”

“Doğadan aldığımızı doğaya veriyoruz”

Ormanların haddinden fazla değişik türden melez hayatına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kayacık, şöyle bitmeme etti:

“Ormanlarımızda nebat örtüsünün beraberinde hayvanlarımız de yaşıyor. Kuşlar, böcekler, ayılar, tilkiler ve kurtlar gibi çok mütenevvi hayvanlar yaşıyor. Bunların dirim döngülerini devam ettirmeleri amacıyla değişik besinlere ihtiyacı var. Bu meyveler dahi onlara besin kaynağı oluyor. Ormanlardaki bu meyvelerle beslenen hayvanlarımız tekrar yaşamlarına devam ediyor. Bizler üstelik doğanın döngüsü için meyveler yetiştiriyoruz. Yani doğadan aldığımızı doğaya veriyoruz.”

Yaptıkları işin oldukça olumlu sonuçları olduğunu dile getiren Kayacık, “Yıllık direk üretimimizin kısaca 200 binini semere fidanı oluşturuyor. Bunları ormanlardan topladığımız meyvelerden çıkardığımız çekirdeklerden yapıyoruz. Tığ çekirdekleri tekrardan ağaç haline getiriyoruz.” diyerek konuştu.

Share: