Osmaniye’de 58 Günlük Sma Hastası Eslem Bebek Arkalama Bekliyor

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’de 18 günlük iken SMA teşhisi konulan 58 günce Eslem çağa, ancak dışında tedavi olabilmek üzere hayırseverlerden arkalama bekliyor. Gen tedavisi amacıyla muktezi olan parayı bulma imkanlarının olmadığını söyleyen baba Yunus Emre Torun, ” Dubai’den teklifimizi aldık. Dubai’nin bize söylediği teklif 1,8 milyon euro, yani Türkiye Cumhuriyeti parasıyla 33 milyon lira. Bizim bunu aile olarak karşılama durumumuz yok” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 18 günce iken SMA teşhisi konulan 58 günce Eslem Asya Torun’un ailesi, geniş tedavisi üzere lazım olan 33 milyon TL’yi uydurmak amacıyla hayırseverlerden yardım bekliyor.

“SİZLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

Gen tedavisi üzere zaruri olan parayı bulma imkanlarının olmadığını rapor eden ağababa Yunus Emre Torun, şunları söyledi:

“Kızımız Eslem Asya Torun 18 günlükken SMA Nev-1 tanısı gecekondu, şu zaman 58’inci gündeyiz. Türkiye’deki ilaç amacıyla başvurumuzu yaptık, mikro dışında getirilen ilaçlar bölümünde olduğu amacıyla şu zaman kargo doğrulama aşamasında. Kısaca 30-35 gündür bekliyoruz. Yemeden Içmeden Türkiye’nin karşıladığı merhem üzere müracaat yaptık, onu ahiz sürecindeyiz inşallah. Türkiye’deki çıkar yol vakit kaybetmeden hastalığı gücük süreliğine yavaşlatabiliyor. Ne kadar er alırsak o büyüklüğünde müfit ama bu tam bir deva değil. Dubai’deki tıpkısı hastanede, İngiltere’de olan Zolgensma ilacını almamız gerekiyor. Onun için valiliğe referans yaptık. Dubai’den teklifimizi aldık. Dubai’nin bize söylediği teklif 1,8 milyon euro, yani Türkiye Cumhuriyeti parasıyla 33 milyon liralık. Bizim bunu eş adına karşılama durumumuz namevcut. Bebeğimin tıpkı zaman önce kötüye gitmemesi amacıyla bu ilacı almamız gerekiyor, sizlerden müzaheret bekliyoruz.”

“BİRÇOK HİSSİNİ KAYBETTİ”

Ana Çizi Torun ise “Bebeğim 18 günlükken SMA Çeşit-1 tanısı aldı. Şu dakika 58 günlük ve bir nice hissini kaybetti. Çor git gide ilerliyor. Türkiye’deki umar hastalığı yavaşlatıyor amma bizim dar dışındaki Zolgensma denen jen tedavisi ilacına ihtiyacımız var. Bunun amacıyla hayırseverlerden arkalama bekliyoruz. Bize hastanenin verdiği fiyat 33 milyon TL. Bunu bizim eş yerine gelecek olanağımız bulunmayan. Sizlerden bindi bekliyoruz. Yardımlarınızı bizden esirgemeyin” dedi.Share: