Osmaniye’deki balık ölümlerinin sudaki oksijenin düşmesinden kaynaklandığı öngörülüyor

Osmaniye Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Karaçay Deresi’ndeki balık ölümlerinin, şapadanak ısı değişiklikleri ve mevsimlik yerine sıcaklıkların artmasından kıran sudaki müvellidülhumuza miktarının enstantane düşmesinden kaynaklandığının hesap edildiğini bildirdi.

Müdürlükten yapılan mukayyet açıklamada, Toprakkale kaymakamlık sınırları içindeki Karaçay Deresi’nde balık ölümleri görülmesi konusunda başlatılan incelemenin tamamlandığı belirtildi.

Su ve ölmüş balıklardan alınan numunelerin Ekincilik ve Orman Bakanlığı laboratuvarında incelendiğine düz sunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Laboratuvar sonuçlarına bakarak geberik balık numunelerinde temas zehirlenme emaresine rastlanılmamış olup akarsu numunesi da balıkların dirim alanı açısından alışılagelen değerlerde çıkmıştır. Tanıdık balık ölümlerinin gürpedek ısı değişiklikleri ve mevsimlik namına sıcaklıkların artmasından âlem sudaki müvellidülhumuza miktarının anlık düşmesinden gerçekleştiği adisyon edilmektedir. 19 Eylül’bile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüz su ürünleri mühendisi, Cingöz Söz Komutanlığı HAYDİ timi ve Toprakkale İlçe Güvenlik Müdürlüğünün gelişigüzel yapmış oldukları denetimde balık ölümlerine amil olacak temas olumsuzluğa rastlanılmamıştır.”

Osmaniye’nin Toprakkale kaymakamlık sınırları içindeki Karaçay Deresi’nde 17 Eylül’birlikte balık ölümleri görülmesi konusunda, vatandaşlar durumu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne bildirmişti. Bölgeye atıf edilen ekiplerce, su ve ölü balıklardan alınan numuneler, incelenmek için laboratuvara göndermişti.Share: