Oyuntu taşları birlikte bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya dahi var 7 bin liraya dahi

Serencam dönemde arka arkaya gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları de nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 100 artım ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde aynı oyuntu bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada farklılık gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde ara sıra müşterilerden enteresan talepler üstelik geliyor. Mermer ustalarına göre, gâh müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını boş bıraktırıyor. Ölümünden bilahare çağ eklenip gelecek dönemdeki muhtemel maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN ÇUKUR FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki çoğalma üzerine açıklamalarda bulunan mermer ustası Şükrü Geçer Akçe, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen sene oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Kısaca yüzdelik 100 remiks oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Oyuntu takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye tasdik fiyatı yer düşük 7 bin TL. Yeryüzü faziletli fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en üst bindirim yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar marifetiyle ilginç tekliflerin geldiğini belirten Mazbut, “Daha ilk yakını durgun şahıslar, mezarı açabilir misiniz eksiltmek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Ayrımsız de kâh vatandaşlar ölmeden önce oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda tevellüt tarihi üzere yazılması gerekenleri yazıyoruz, vefat durumunda ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN ÇOK ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’üstelik değişik keyfiyet ve desenlerde mermer, kalker, pamuk taşı oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmasal asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte saf taş çeşidine cemaat olan Türkiye’dahi, rezervler Rum ve Trakya süresince geniş benzeri bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Ege Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Şark Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kestirmece bin 500 adet tabii taş ocağı, üretimevi ölçeğinde elektrik gösteren 2 bin bünye, ölçülü ve sıradan ölçekli 9 bin atölye neşelilik gösteriyor. Üretimin sunu çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, cemi üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Iktisadi mermer yataklarının bulunduğu özge iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: