Öztunç’tan Nazır Kurum’a ‘Toki Konutları’ Sorusu: “2019 Yılında Türkiye Genelinde Yapılacağı Söylenen 100 Bin Konuttan Hangi Kadarı Mamul ve Hak…

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Yüksek Öztunç, 2019 yılında Türkiye genelinde başlatılan göz kampanyası kapsamında, Kahramanmaraş’ta bağan ürem imkanıyla vatandaşa sözü sunulan konutların yapılmamasını TBMM gündemine taşıdı. Öztunç; Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum’a “2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı yapılmış ve türe sahiplerine teyit edilmiştir” sorusunu yöneltti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mualla Öztunç, 2019 yılında 100 bin şişman basamak projesi dahilinde 240 ayak tabanı varan mehil ve 0,49 getiri oranıyla Kahramanmaraşlılara sunulacağı vadedilen Dulkadiroğlu ilçesi 350 hane yapımı projesi başta girmek üzere, temeli atılmamış konutları TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç; Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle Divan Başkanlığı’na sunduğu istifham önergesinde, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TOKİ, 2019 yılında Türkiye genelinde 100 bin dolgun konut projesi başlatmıştı. Bu proje kapsamında Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde da 2019 yılında başlattıkları 240 taban varan vade ve isteyene ede tüfe ile isteyene 0.49 faizle 240 ay sabit taksit imkanı ile 350 konut yapılacağı söylenmişti. Ancak bu konutlar yapılmadı. Birçok ilde kapsam Dulkadiroğlu ilçemizden ayrımlı değildir. TOKİ binlerce vatandaşımızı mağdur etti. Bir Nice yerde 2019’daki vatandaşlarımıza verilen ev sözü tutulmadan 14 Eylül’üstelik Reisicumhur yeni basamak projesi açıklamıştır.”

Öztunç, Vekil Kurum’a şu soruları yöneltti:

“2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı yapılmış ve doğruluk sahiplerine teyit edilmiştir? 100 bin konut projesinden iptal edilen ev sayısı kaçtır? İptal edilen göz projelerinin fek edilme gerekçeleri nedir? Birçok ilde 2019 yılında TOKİ aracılığıyla yapılacağı söylenen ve istek toplanan, ad çekme çekimleri tamamlanarak adalet sahipleri belli olan fakat bibi temeli birlikte atılmamış konutların durumu ne olacaktır? Adalet sahiplerine meze sunulan ifa koşulları muteber olacak mıdır? Dulkadiroğlu ilçesinde birlikte 2019 yılında ad çekme çekimi tamamlanan fakat yapılacağı yer de anlaşılan sıfır 350 konutluk TOKİ projesi üç yıldan beri illet yapılmamıştır? Adalet sahiplerine bu konuda bozukluk tatminkar aynı vukuf verilmemektedir? Bu konutları hangi zaman yapmayı düşünüyorsunuz.”

Share: