Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola çıktı

Afet ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri nedeniyle Tarihi Ankara Garı 1. Peron’birlikte, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Taşımacılık Umum Müdür Yardımcısı Ağır Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Genel Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’dahi yaşanan dominant afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların üstelik afetzedelere aceleci tıpkısı şekilde ulaşmasını dilek fail Bozkurt, “Düş ediyoruz ki trenlerle giden hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem birlikte oba ve battaniye kabilinden temel insanca yardım malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek umut ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört nahiye belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde almak üzere selamet trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı haset Van’birlikte 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle alay malay Türk milletinin duaları da Pakistan’a başarmış olacak.”

“Yekpare demiryolcular canla başla himmet göstermektedir”

TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Ağır Altun birlikte 2 tren halinde, 47 vagonda bin 40 ton insanca yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Biraz sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde toplanmış 3 bin 991 kilometre vuzuh mezuniyet edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine mümkün olan sunu bodur sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki cümle demiryolcular canla başla himmet göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi da yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 ton besin yardımının Pakistan’dahi yaşanan besin sorununa heybetli oranda katkıda bulunduğunu rapor eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha süssüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara çalışkan trenler üzere yardım hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Entelektüel, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: