Palamuttan memnun olan balıkçıların hamsiden umudu namevcut

Palamuttan mutlu olan balıkçıların hamsiden umudu yok

Geçtiğimiz günlerde Mağrip Karadeniz’den Maşrık Karadeniz’e barhana fail sivri yaklaşık 1 haftanın arkası sıra ortadan kayboldu

Trabzon’üstelik tezgahları Garp Karadeniz’den mevrut palamutlar süslüyor

TRABZON – Etraflı yılların ardından bu mevsim hele Mağrip Karadeniz açıklarında mübarek miktarda avlanan sivri bereketi sürüyor. Geçtiğimiz hafta Doğu Karadeniz açıklarında da avlanmaya başlayan palamut yaklaşık 1 haftanın peşi sıra yine gözden kaybolurken, tezgahları Batı Karadeniz açıklarında avlanan palamutlar süslüyor. Trabzon Balık Hali’nde iriliğine bakarak tanesi 25-60 TL arası satılan palamutlar tezgahları süslerken, vatandaşlar pamutu şimdilerde tuzlama boşaltmak amacıyla alıyor.

Balıkçılar hamsi amacıyla nevmit

Balıkçı esnaflarından Ademiyet Kaygusuz, bu zaman palamudun bereketli olduğunu fakat hamsi üzere nevmit olduğunu belirterek “Palamutlar genelde Sinop’tan, Ereğli’den, İğneada taraflarından geliyor. Teknelerin çoğu Batı Karadeniz’bile tıpkı kısmı dahi Giresun taraflarında. Bu sezon palamut artağan geçti verimli geldi. Fiyatlar iriliğine göre 35 TL’den 55 TL’ye büyüklüğünde olan var. Hatırladığım kadarıyla 2005 yılında yağmur olmuştu şimdi dahi bu sezon dahi feyezan oldu. İnşallah 15-20 gün daha bu ongunluk sürer. Bu sene hamsiden umut beklemiyorum. Bu yıl herhalde hamsi mümteni” dedi.

Palamudun genellikle Gün Batısı Karadeniz taraflarından geldiğini fakat Trabzon açıklarında daha mufassal avlandığını belirten balıkçı esnaflarından Güç Kavzoğlu ise “Palamut genellikle Günindi Karadeniz taraflarından geliyor. Trabzon açıklarında dahi avlanıyor ancak biraz henüz teferruatlı, yerel sargan de çıkmaya başladı çinekop geliyor. Palamutlar iriliğine bakarak fiyatları değişiyor. 3 parça 100 TL’ye var, sunum 50-60 TL’ye var. Sivri bu yıl artağan ve mütemadi geliyor. İnşallah böyle devam fehamet şu anda bol gidiyor” diye konuştu.

Trabzon açıklarında 3-5 ahit avlanan palamudun bugünlerde kaybolduğunu tamlayan balıkçı esnaflarından Tehlikesiz Cebbar ise “Palamutlar Zonguldak, Ereğli taraflarından geliyor. Trabzon açıklarında 3-5 dönme avlandı ancak yeniden kayboldu. Palamutlar önceki sezonlara göre elan üstelik iri bir buçuk kilograma kadar mevrut palamutlar var. Şu anda fiyatlar üstelik alışılagelen iriliğine bakarak 3-4 tane 100 T olan var, lime 40-50-60 TL olan var vatandaşın talebi var alıyor. Bu yıl sezonumuz bereketli geçiyor memnunuz. imdi üstelik inşallah daha dahi bereketli kazanç” ifadelerini kullandı.

Vatandaş palamutu tuzlamak üzere alıyor

Vatandaşlardan Köksal Kırgız, palamudu tuzlamalık namına aldığını belirterek, “Bu sene pelit artağan, tuzlamak için alıyorum. İnşallah bu kışı balık henüz de bereketli tamam şu esas kadar memnunuz. İlerleyen günlerde daha de ucuzlarsa gine tuzlamalık almayı düşünüyorum. Kısaca 5 yıldır bu büyüklüğünde eli nimetli olduğunu hatırlamıyorum” diyerek konuştu.

Share: