Paraşütçü ağababa oğul gökyüzünde heyecanı birlikte yaşıyor

İzmir’birlikte paraşütle atlama tutkunu 72 yaşındaki Ömer Yiğitlik ile 43 yaşındaki oğlu, 18 yıldır gökyüzünde alay malay galeyan yaşıyor.

Aile bireylerinin havacılığa ilgisi nedeniyle 50 yıl geçmiş paraşütle atlama sporuna istem veren Ömer Yiğitlik, etraflı seneler bu branşla ilgilendi.

Bu süreçte bir nice yarışa katılan Yiğitlik, bire bir süre sonradan bu tutkusundan vazgeçti. Fazilet, 43 yaşındaki oğlu Duygusal Fazilet’in ısrarıyla 18 yıl geçmiş baştan çokça sevdiği spora döndü.

Şimdilerde gelişigüzel biri 60 yaşın üstünde olan “Anormal Anlılar” paraşütçü grubunda dahi düzlük kayran ağababa Fazilet, ara sıra oğluyla bazı bazı dahi bir tane başına paraşütle atlayış gerçekleştiriyor.

Son namına İzmir’in Selçuk ilçesinde düzenlenen 48’inci Türkiye Paraşüt Şampiyonası’na katılan cet ve oğlu, ayrı takımlarda birbirleriyle birlikte yarıştı.

Yarışmada, baba Ömer Yiğitlik’in takımı “Anormal Anlılar” üçüncülük elde etti.

Ömer Yiğitlik, AA muhabirine, paraşüt sporunun başladığı yıllarda haddinden fazla ayrımlı olduğunu, demincek ise bu sporun çok henüz tehlikesiz ve süssüz arkaç geldiğini söyledi.

Oğlunun paraşütçü olması üzerine seçme ısrarının olmadığını, ara sıra engellemesine rağmen evladının da kendisi gibi bu spora rağbet verdiğini anlatan Yiğitlik, oğlunun gelişmemiş sürede kendisinden henüz gani atlayışlar gerçekleştirecek seviyeye geldiğini dile getirdi.

Fazilet, sporu yapmaktan vazgeçtiği benzeri dönemde oğlunun kendisini ikna ederek baştan işin içine davet ettiğine dikkati çekerek, “Yaşlanıyorum, gelemem” dediği halde içindeki ateşli sönmediğine şehadet ettiğini aktardı.

“Bu adrenalin çok fena. Çok yoğun itiyat yapıyor. Yani diyorum kim ‘oğlum ego yaşlandım daha çok gelemem.’ Başka taraftan aklım bana, ‘bak buna başvurmak zorundasın’ diyor.” ifadesini kullanan Fazilet, şöyle bitmeme etti:

“İkisinin beyninde kaldım, buraya süzülmek galip geldi. Yeniden başladık ve bütün bari dizge benim kadar encam yaşlarda bu zevki yaşayabilse diyerek yakarış ettim. Zira bu heyecanı daim olmak mehabetli bire bir özdek.”

Çokluk Fazilet üstelik paraşütçülüğe babasının de eğitmeni olan Besim Ergüven’in veladet günü hediyesiyle başladığını söyledi.

Babasının bile yeniden kendini paraşütün içinde bulduğunu anlatan Fazilet, “Spora meydanlık vermişti ama babamın süresince hep vardı. Benden 2-3 hikaye dinleyince alay malay atlayışlara başladık. Vücut haddizatında adrenalini unutmuyor. O birlikte herhalde baktı ki birlikte, sağında solunda bunu yapan biri var, tekrar eksiltmek üzere o gücü kendinde buldu. Paraşütçülük; arkadaşlığı, dostluğu, birlikteliği, takım arkadaşlığını çok sunturlu aşılıyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: