Paraşütçü ata oğul gökyüzünde heyecanı alay malay yaşıyor

İzmir’da paraşütle atlama tutkunu 72 yaşındaki Ömer Fazilet ile 43 yaşındaki oğlu, 18 yıldır gökyüzünde gelişigüzel coşku yaşıyor.

Aile bireylerinin havacılığa ilgisi dolayısıyla 50 yıl önceki paraşütle atlama sporuna iştiyak veren Ömer Fazilet, ayrıntılı seneler bu branşla ilgilendi.

Bu süreçte birçok yarışa katılan Yiğitlik, bire bir süre bilahare bu tutkusundan vazgeçti. Fazilet, 43 yaşındaki oğlu Duygusal Yiğitlik’in ısrarıyla 18 yıl ilk baştan çok sevdiği spora döndü.

Şimdilerde gelişigüzel biri 60 yaşın üstünde olan “Deli Anlılar” paraşütçü grubunda birlikte düz alan cet Yiğitlik, kimi vakit oğluyla bazı bazı birlikte bir tane başına paraşütle atlayış gerçekleştiriyor.

Son olarak İzmir’in Selçuk ilçesinde planlı 48’inci Türkiye Paraşüt Şampiyonası’na katılan baba ve oğlu, ayrı takımlarda birbirleriyle bile yarıştı.

Yarışmada, ata Ömer Erdem’in takımı “Deli Anlılar” üçüncülük elde etti.

Ömer Erdem, AA muhabirine, paraşüt sporunun başladığı yıllarda çok değişik olduğunu, demin ise bu sporun haddinden fazla elan sakıncasız ve olağan ayla geldiğini söyledi.

Oğlunun paraşütçü olması konusunda herhangi bir ısrarının olmadığını, bazen engellemesine karşın evladının bile kendisi kadar bu spora arzu verdiğini anlatan Yiğitlik, oğlunun bodur sürede kendisinden henüz dolgunca atlayışlar gerçekleştirecek seviyeye geldiğini dile getirdi.

Erdem, sporu yapmaktan vazgeçtiği bire bir dönemde oğlunun kendisini inandırma ederek baştan işin içine çağırma ettiğine dikkati çekerek, “Yaşlanıyorum, gelemem” dediği halde içindeki coşkun sönmediğine tanıklık ettiğini aktardı.

“Bu adrenalin çok ekli. Çokça gösterişli alışkınlık yapıyor. Yani diyorum kim ‘oğlum ben yaşlandım bundan sonra gelemem.’ Öbür taraftan aklım bana, ‘bak buna gezmek zorundasın’ diyor.” ifadesini kullanan Erdem, şöyle bitmeme etti:

“İkisinin arasında kaldım, buraya katılmak galip geldi. Gene başladık ve hep keşki cümle benim üzere müstakbel yaşlarda bu zevki yaşayabilse diyerek dua ettim. Zira bu heyecanı sürmek cesim tıpkısı şey.”

Toplama Erdem üstelik paraşütçülüğe babasının dahi eğitmeni olan Besim Ergüven’in doğum haset hediyesiyle başladığını söyledi.

Babasının birlikte yeniden kendini paraşütün ortamında bulduğunu anlatan Yiğitlik, “Spora meydanlık vermişti amma babamın içre bilcümle vardı. Benden 2-3 hikaye dinleyince gelişigüzel atlayışlara başladık. Beden gerçekte adrenalini unutmuyor. O dahi herhalde baktı ki beraberinde, sağında solunda bunu yapan biri var, gene yutmak üzere o gücü kendinde buldu. Paraşütçülük; arkadaşlığı, dostluğu, birlikteliği, topluluk arkadaşlığını çok güzelce aşılıyor.” diye konuştu.

Share: