Pasaportsuz girişin ardından hafta sonları mevrut Bulgar sayısı 20 bini buldu

PASAPORTSUZ Türkiye’ye girişlerine imkan tanınmasının ardından Edirne’ye alışverişe gelen Bulgar seyyah sayısı değme sabık artıyor. Edirne Tecim ve Uran Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Hafta sonları bizim maksimum rakamlarımız 12 bin ile 16 binlere çıkmıştı. Demincek 20 binleri görüyoruz. Kent ekonomisi açısından korkulu anlamda bir katkı sağlıyor” dedi.

Resmi Gazete’birlikte yayımlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarının 28 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye pasaportsuz girebilmesine imkan tanındı. Uygulamanın arkası sıra Bulgaristan’dan, Edirne’ye itinasız aksata üzere gelenlerin sayısı her sabık aktarılma arttı. Tur otobüsleri ve hususi araçlarıyla gelen Bulgar turistlerin, iğneden ipliğe şipşak herhangi bir şeyi satın alarak hayat başı ortalama 100 ila150 euro harcadıkları belirtildi. Bulgarlar, alışveriş merkezleri ve kurulan ahali pazarlarına kadar hızla her yerde bulunan gelişim yerlerinden aksata yaparak ülkelerine dönüyor.

‘HAFTA SONU GELİŞİLERİ  20 BİNE ÇIKTI’Edirne Tecim Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Cumhurbaşkanlığı kararından bilahare kimlikle girişlerde korkulu anlamda ayrımsız artım var. Önümüzdeki günlerde bu artışın elan üstelik artacağını bekliyoruz. Zira kapılarımız kırıcı anlamda neşeli. Malum gurbetçi giriş ve çıkışlarımız var. Hesap ediyorum, önümüzdeki günlerde kapıların rahatlamasıyla beraber Bulgaristan’dan mevrut misafirlerde vahim ayrımsız artış yaşayacağız. Eskiden genelde mail bölgelerden geliyordu. Ama kimliklerle girişlerle bu arada Karadeniz ve çöz bölgelerden da gelişler bitmeme ediyor. Genelde 180 kilometre civarında bir giriş güzergahı vardı, bu 350-400 kilometreye büyüklüğünde bundan sonra” dedi.Kapıkule ve Hamzabeyli temel kapılarından hafta sonları 12 bin ila 16 bin seyyar methal yaparken, kimlikle antre imkanının arkası sıra bu sayının 20 bine çıktığını söyleyen Zıpkınkurt, “Şimdi 20 binleri görüyoruz. Şehir ekonomisi açısından aheste anlamda aynı katkı sağlıyor. Şu anda konaklamalarımız doğrusu gurbetçilerle beraber meşbu. Bakım sektöründe müteharrik arkadaşlarımız yeterince karşılık verebiliyorlar. Edirne, hizmet sektöründe ve turizmde gelişiyor. Aritmetik ediyorum kim önümüzdeki günlerde gurbetçilerin bitmesiyle mahiyet rakamları görebileceğiz” diye konuştu.’3 MİLYON BULGAR TURİST BEKLİYORUZ’Zıpkınkurt, Edirne’ye aksata için gelen Bulgar turistlerin sayılarında geçtiğimiz yıllara bakarak yüzde 30 artma beklediğini belirterek, “Kimliklerle girişlerle beraber yıl sonuna büyüklüğünde Bulgar gezici gelişi 3 milyonu müstehap” dedi.Edirne’da pazarcı esnafından Mehmet Çipo, kimlikle girişin başlamasının ardından Bulgar turistlerin gelişlerinde artım olduğuna dikkat çekerek, “Bulgaristan’dan kimlikle mevrut haddinden fazla var son 2-3 haftadır. Cumhurbaşkanının açıkladığı genelgeden sonradan kimlikle geliyorlar. Leva yükseldiği için alışverişleri arttı. Amma demin Almancılar dönüyor, gümrük kapıları aheste, 1-2 hafta sonraları bundan sonra gelirler. İşler çok açılır” dedi.’RAHAT BİR ŞEKİLDE GELDİK’Bulgaristan’dahi hareketli soydaşlardan Aysel Dursun, eşi Hasan Dursun ile alay malay kimlikle Türkiye’ye antre yaptığını söyledi. Dursun, “Türkiye’ye kimlikle methal yaptık, çok rahat benzeri şekilde geldik. Buradan Bulgaristan vatandaşlarına sesleniyorum, çıksınlar, gelsinler. Seçkin molekül çok kaliteli ve gergin. Ego bin leva bozdurdum ve 10 bin liralık harcadım” dedi.Türkiye’ye Bulgaristan’dan kimliğiyle antre eden Mustafa Mitkov de “Bizim üzere haşat ve uygun. Buradan ayakkabı alıyoruz, aksata yapıyoruz ocak amacıyla. Gelişigüzel şeyi satın alıyoruz. Bizi kurtarıyor, zira bayındır geliyoruz. Vize muafiyeti ile herkes gelebilir. Deminden Türkiye’ye süzülmek elan olağan” dedi.

Erdinç Pehlivanov ise, “Aksata için her hafta buradayız. Kimlikle, çok abat geldik” diye niteleyerek konuştu.Share: