Patatesler doğal klimalı mağaralarda depolanıp sene boyunca tüketiliyor

Patatesler doğal klimalı mağaralarda depolanıp sene süresince tüketiliyor

Patateslerin depolandığı mağaralarda yalın yaz şita 8 merhale

AFYONKARAHİSAR Türkiye’nin kocaman kumpir üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yetiştirilen patatesler lezzetini 12 kamer süresince bire bir sıcaklıkta olan saf soğutmalı mağaralarda bekletilmesinden alıyor.

Sandıklı ilçesinde hasat edilen patates Akin köyü Çepişoğlu mevkiindeki dağların altında bulunan ve sevimsiz çekicilik deposu namına makbul mağaralara getiriyor. Ilk Teşrin ayı başında getirilen yaklaşık 20 bin ton patates, bölgede bulunan seçkin biri 2 ile 3 bin titrem kapasiteli 10 mağarada mayıs ayı sonuna kadar depolanıyor. İç sıcaklığı yıl boyunca 4 ila 8 adım olan mağaralarda muhafaza edilen patatesler, yıl içeresinde okul çocuğu göre İstanbul, Ankara ve Antalya kabil kentlere gönderiliyor. 25 yılı aşkındır mergup mağaralar istihdama de büyük yardım sağlıyor. Antrepo namına makbul mağaralarda patateslerin ayıklanması, çuvallanması, depolanması ve nakliyesinde 100′ e mümasil yaşama çalışıyor. Lezzetinden hava mağaralarda depolanan patatese Türkiye’nin ayrımsız çok yerinden okkalı istek geliyor.

“Burada hangi iklimleme cihazı var, hangi eksantrik benzeri soğutucu”

Akin Köy sakinlerinden İbrahim Aslan, patatesin mağaralarda depolanma sürecini şöyle anlattı: “Depolarımızı kazarken göz basar kazıyoruz. 6 metre üstünlük, 6 metre genişlik oluyor. Odalarımızı yaparken de 75 ila 100 ton patates matlup şekilde yapıyoruz. Üreticilerimiz ekim ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Yalın yaz şita değişmiyor, 8 adım. Burada hangi iklimleme cihazı var, hangi başka ayrımsız soğutucu. Kendiliğinden nemini ve havalandırmasını yaparak patateslerimizi müdafaa ediyoruz. Bu şekilde köle ve kooperatife ilgilendiren depolar var. Bunların toplamı 20 bin ton patates alıyor. Buradan hangi ant istenirse patates alınabiliyor. Ama en üst Mayıs ayına kadar kalabiliyor. Eş işçiler gelen patatesleri gözden geçiriyorlar. Geçersiz varsa ayrıştırıyorlar. Çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’ gidiyor. İstanbul’dan Türkiye’nin herhangi bir tarafına gönderiliyor” dedi.Share: