Perihan hoca, hokeyde kamer-engelsiz formayı tutkuyla giyiyor Açıklaması

A Milli Avrat Hokey Takımı’nın kaptanı Perihan Çınar, 2007 yılından bu yana 100’den aşkın milli pik çıktığını belirterek, “Bu bizim amacıyla değer verici. Umarım elan fazla bu formayı taşımak kader olur.” dedi.

Gaziantep Nizip Yunus Emre Ortaokulu’nda beden terbiyesi öğretmeni olan 28 yaşındaki Perihan Çınar, hokeyle 10 yaşında tanıştı.

Zamanla milli takıma yükselen Perihan Çınar, bugüne büyüklüğünde milli takımla 100’den çok pik çıktı.

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-10 Aralık’ta gerçekleştirilecek Mağaza Hokeyi Kadınlar Avrupa Şampiyonası’na Amasya’birlikte hazırlanan Perihan Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem beden terbiyesi öğretmeni hem birlikte bir ana olmasının yanı sıra etken şekilde hokey sporunun zarfında meydan aldığını söyledi.

Hokey ile tanıştığı andan itibaren sporu tek bırakmadığını aktaran milli sporcu, “Hokeyle beden eğitimi öğretmenim yardımıyla tanıştım. 2007 yılında önceki milli formayı giydiğimde haddinden fazla heyecanlanmıştım ama yaşadığımız bahtiyarlık eder biçilemezdi. Aradan yıllar geçmesine karşın milli formayı değme giydiğimizde galeyan ve mutluluğu yüreğimizde, kalbimizde hissediyoruz. 2007 yılından bu yana 100’den fazla milli pik çıktık. Bu bizim için haysiyet donör. Umarım henüz çok bu formayı katlanmak nasip tamam.” ifadelerini kullandı.

Annelik ve sporun kendisini zorlamadığını kaydeden Çınar, çocuğuna fena hâlde hatırat artırmak amacıyla hokeye beklemek istediğini dile getirdi.

“Kendimi bahtlı hissediyorum”

Dinç sporculara tumturak misil olmanın kendisini bahtiyar hissettirdiğini vurgulayan Perihan Çınar, şöyle devam etti:

“Evlendim, tıpkısı çocuğum var. Milli takımın kaptanlığını yapıyorum. Bunun dahi ayrı sevincini yaşamaktayım. Hele Türkiye’birlikte eş sporcular, evlendiğinde ve çocuğu olduğunda sporu bırakıyor. Çoluk Çocuk alelhusus 20’li yaşlarda sporu bırakabiliyor. Bu bizim üzere aşağılık zehir oluyor. Bu konuda örnek olmak namına da kendimi bahtlı hissediyorum. Birçok fedakarlığı aynı arada getiriyor, kolay olmuyor ama gittikçe çocuğuma gösterebileceğim, ‘İyi ki’ diyebileceğim hatırat biriktiriyorum.”

Gençlere hokey ve spor üstüne tavsiyelerde dahi mevcut Çınar, “Gençlerin sporla tanışmaları çok yüce. Hem düzgün karakterler yetişmesi hem birlikte zeka, motor gelişimleri adına temas sporla ilgilenmeleri çok şanlı. Hokey tezyifkâr haddinden fazla lezzetli, hızlı oynanabilen aynı spor. Bir talih verdiklerinde bizim kadar kopamayacaklarını düşünüyorum. O yüzden çağırma ediyoruz, referans ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.Share: