Prof. Dr. Bilici: Yumurtalık kanseri değişik hastalıklarla karıştırılıyor

Yumurtalık kanseri belirtilerinin genellikle bambaşka hastalıklarla karıştırıldığına dikkati çekici Prof. Dr. Ahmet Bilen, “Belirtileri beyninde düşünce şişkinliği yahut şişmesi, aşındırmak yerken çabuk doyma hissi, kilogram kaybı, madun bellek bölgesinde sayrılık, halsizlik, kol ağrısı, peklik kadar bağırsak alışkanlıklarındaki tebeddülat ve kalın idrara hayat ihtiyacı görülebilir. Mebiz kanseri riskini yaş, kalıtımsal gen değişiklikleri, sülale öyküsü, aşkın kilo, menopoz sonrası hormon tedavileri, endometriozis, menstrüasyonun başladığı ve bittiği yaş, hiç yüklü kalmamak artırmaktadır” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünden Prof. Dr. Ahmet Bilici, 4 Şubat Acun Kanser Günü kapsamında yumurtalık kanseri üzerine kocaman açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Alim, “Mebiz kanseri, yumurtalık hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Kanserli hücreler tezce çoğalır ve mıhlı beden dokusunu bürüme yazar namevcut edebilir. Karı tenasül sistemi, rahmin her iki beraberinde birer tane atılmak için iki mebiz ve rahimden oluşur. Değme biri kısaca tıpkısı badem büyüklüğünde olan yumurtalıklar, östrojen ve progesteron hormonlarının beraberinde haya üretir. Mebiz kanseri önce geliştiğinde, engelsiz ayrımsız belirtiye bozukluk olmayabilir. Yumurtalık kanseri belirtileri ortaya çıktığında, alelumum bu şikayetler apayrı yoğun tanıdık nedenlere bağlanır. Belirtileri beyninde düşünce şişkinliği yahut şişmesi, yemek yerken tez doyma hissi, kilo kaybı, zir kanı bölgesinde hastalık, halsizlik, yalın ağrısı, kabız kabilinden çöz alışkanlıklarındaki tebeddülat ve yoğun idrara gezinti ihtiyacı görülebilir” diye niteleyerek konuştu.

BU 8 ETMEN HASTALIĞA ZEMİN HAZIRLIYOR

Yumurtalık kanserine neyin bozukluk olduğunun kemiksiz olmamasıyla gelişigüzel hastalık riskini artırabilecek bazı faktörlerin belirlendiğine değinen Prof. Dr. Bilen, şöyle devam etti:

“Mebiz kanseri, yumurtalıkların içindeki veya yakınındaki hücrelerin DNA’larındaki tebeddülat sonucu meydana gelmektedir. Yumurtalık kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunları içerir:

“Ihtiyarlık: Yaşlandıkça mebiz kanseri riski artar. Arz yoğun yaşlı erişkinlerde teşhis edilir.

“Kalıtımsal gen değişiklikleri: Yumurtalık kanserlerinin aşağı tıpkısı yüzdesi, ebeveynlerinizden bırakıt aldığınız gen değişikliklerinden kaynaklanır. Yumurtalık kanseri riskini artıran genler beyninde BRCA1 ve BRCA2 bulunur. Bu genler ayrıca bicik kanseri riskini birlikte artırır. Lynch sendromu adı verilen ve irsî özellik gösteren illet ile münasebetli geniş değişiklikleri ve BRIP1, RAD51C ve RAD51D genleri dahil koyulmak için diğer ara sıra gen değişikliklerinin yumurtalık kanseri riskini artırdığı bilinmektedir.

“Ailede mebiz kanseri öyküsü: Mebiz kanseri teşhisi konan koku akrabalarınız varsa, hastalık riskiniz artabilir.

“Fazla okkalı veya obez doğmak: Ötede ciddi yahut obez doğmak mebiz kanseri riskini artırır.

“Yaş Dönümü sonrası hormon replasman tedavisi: Menopoz belirti ve semptomlarını arama altına kabul etmek için hormon replasman tedavisi ahzetmek mebiz kanseri riskini artırabilir.

” Endometriozis: Endometriozis, rahminizin içini kaplayan dokuya analog dokunun rahminizin dışında büyüdüğü, genellikle ağrılı benzeri hastalıktır.

“Menstrüasyonun başladığı ve bittiği yaş: Er yaşta nüsha görmeye temizlemek yahut geç yaşta menopoza dercetmek veya rastgele ikisi apansızın mebiz kanseri riskini artırabilir.

“Tek yüklü kalmamak: Tek yüklü kalmadıysanız, mebiz kanseri riskiniz artabilir.”

Share: