Prof. Dr. Sezikli’den çölyak hastalarına kritik uyarı

Prof. Dr. Sezikli’den çölyak hastalarına kritik uyarma

Hitit Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ongun Sezikli;

“Çölyak hastaları eğer kefaret yapmazsa orta ve teferruatlı vadede vücuttaki muhtemelen kanserlerde belli artım oluyor”

ÇORUM – Eti Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Sezikli, çölyak hastalığında diyetin önemine ilgi çekerek, “Çölyak hastaları şayet perhiz yapmazsa itidalli ve mufassal vadede vücuttaki mahsus kanserlerde sınırlı artış oluyor” dedi.

Çorum Çölyak Derneği yoluyla ‘Çölyak’ mevzulu konferans düzenlendi. Konferansa hatip olarak katılan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Sezikli, çölyak hastalığı, tanısı, tedavisi ve gluten duyarlılığı konularında tike yaptı.

“Gluten olmazsa olmaz mıdır hayatımızda faydalı değil” diyen Prof. Dr. Sezikli, aynı insanın yaşantısında lüzumlu olan mineral, vitamin, protein ve bir bilcümle alacağı gıdalardan karşılayabileceğini belirterek, bu yüzden glutensizde bire bir yaşam olabileceğini söyledi.

Çölyak rahatsızlığı sıfır kişilerinde glutensiz yaşayarak, glutensiz beslenerek zinde tıpkı şekilde hayatını idame ettirebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Sezikli, yemeden içmeden atlatmak yada buğday değil günlük hayatta bir nice alanda kullanıldığı amacıyla insanların glutene korkulu şekilde maruz kaldığına meni etti.

Çölyak hastalığında hoppadak kalıtım bilimi etkenlerin değil çevresel faktörlerinde mefret olduğunu anlatan Prof. Dr. Sezikli, “Bizim bölgemizde olduğu kadar buğdayın çok tüketildiği bölgelerde, toplumlarda çölyak daha kesif görülüyor. Temel sütü tıpkı derinti hastalıkta olduğu kabil çölyakta bile heybetli. Çocukları emzirilmesini erken tezyit etmek, temel sütünü er saklamak çölyak üzere hastalıklara maatteessüf elan erken yahut yakalanmayacaksa üstelik yakalanmasına sebep oluyor. Değişik enfeksiyonlar ve melfuf gıdalara er başlamakta çölyakla sonuçlanabiliyor. Çölyak hastalığı alelumum çocukluk çağında tanısı konulan hastalık olduğu bilinmekle beraber yetişkinlerlede kısık şekilde görülebiliyor. 1 yaşından 90 yaşındaki rastgele bireyde tanısı konulabilir. Çölyak’ın ülkemizde görülme oranı yüzdelik 0.5 ve 1 arasında. Beniz kişide benzeri yaşama. Bizim 800 bin hastamız olması lazım amma teşhis konan bu kadar hastamız yok. Çokça adsız çökyaklarımız var. Yetişkinlerde başka şikayetlerle bize gelen hastalarımı tanılama konulabiliyor” ” ifadelerini kullandı.

Çölyak hastalığı belirtileri için hikmet veren Sezikli, rejim yapıldığında kilogram aldıran tek rahatsızlığından çölyak olduğuna aksan yaparak, çölyak rahatsızlığı bulunan çocukların diyet yaptığında kilogram kaybının ortadan kalktığının altını çizdi.

Çölyak rahatsızlığında biricik tedavinin diyet olduğunu vurgulayan Sezikli, şunları kaydetti; “Şuanda bir tane tedav yöntemimiz maatteessüf perhiz. Üzeri boyu bitmeme etmesi gerekiyor. Çokça gür tıpkı kimlik okur olmamız gerekiyor. Glutenli ürünlere özen etmeliyiz. Vücut, süt, balık, testis kabil gıdalar tamamen azade. Listeye baktığımızda hiçbir rahatsızlığı sıfır insanında tüketmesi müstelzim gıdalarda çölyak hastalarımız içinde ağız ağıza serbest. Benzin ürünleri alırken geçmiş 6 ay gravite yaşayacağımızı bilmemiz lazım. Çölyak tanısı konduktan bilahare hastalarımızdan evvel 6 ay benzen ve benzin ürünleri kullanmamasını öneriyoruz. Henüz sonraları benzen ürünlerini kullanabilirler.

Gluten azık sanayinde rastgele yerde kullanılıyor. Alakasız ürünlerde de kullanılıyor. Şampuanlarda, kremlerde, makyaj malzmeleri günce bakım ve kozmetik ürünlerinde dahi gluten bulunuyor. Arama edilerek kullanılmalı. Diyet yapmıyorum, şikayetimde bulunmayan diyen hastalarımız oluyor. Perhiz yapmaktan usangın hastalarımızı oluyor. Kıytırık el tıpkı süreç. Diyet yapmadığınızda bu gelişim demir eksikliği anemisi ile kemik erimesi ile kalmıyor ilmî icraat gösteriyor kim çölyak hastaları eğer diyet yapmazsa mutedil ve tafsilatlı vadede vüuttaki anlaşılan kanserlerde belli artım oluyor. Çocuklarımız, kendimiz amacıyla rejim yapmıyorum seçeneğini kullanmamız geçişsiz. İyiyseniz iyete bitmeme. Diyettesiniz amma düzelmiyorsunuz. Gizliden Gizliye kabil. Kullandığınız malzemeler etkili kabil” dedi.

Konferansın ardından Ilbay Mustafa Fellah’nin eşi Azime Fellah, Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı İsmail Yağbat ve dernek yöneticileri marifetiyle çölyak hastası çocuklara karne hediyeleri verildi. Program pasta kesiminin peşi sıra sona erdi.

Share: