Propolis Siirtli arıcılar amacıyla eklenmiş gelir oldu

Siirt’te arıcılar, doğadaki sunu hararetli antioksidanlardan olduğu tanıdık propolis üretimine birlikte başlayarak ek dirimsel elde etmeye başladı.

Arıcılığın vâsi olduğu 2 bin rakımlı Pervari ilçesinin Çemikare ve Şirvan ilçesinin Cevizlik yaylalarında arıcılar, arıların kovanlarını dış etkenlerden müzaheret etmek amacıyla nebat tomurcuklarından elde ettiği özlerle yaptığı propolisi özenle topluyor.

Toplaması tekaüt olduğu amacıyla daha önceki mukavim ilgi gösterilmeyen propolise son dönemde artan ağır istek, arıcıları üstelik bu ürünü üretmeye yönlendirdi.

Cevizlik Yaylası’nda babadan öğrendiği mesleği 60 yıldır sürdüren 70 yaşındaki Hasan Sola, AA muhabirine, bal üretiminin yanı sıra propolis birlikte üreterek munzam dirimsel sağladıklarını söyledi.

Propolisin bir nice hastalığa ongun geldiği amacıyla kâm gördüğünü dile getiren Sola, yaylada anne üretimlerinin bal olduğunu, balın beraberinde propolis dahi ürettiklerini belirtti.

250 kovandan 5-6 kilogram propolis üretiliyor

Propolisin birçok hastalığa alın apotr özelliği bulunduğunu anlatım fail Sola, şöyle konuştu:

“Muhteşem tıpkı bağışıklık özelliği var. Arılar bunları dışarıdaki nebat özlerinden üretiyor ve biz da bunu radyatör altlarında topluyoruz. Herhangi Bir bal üreticisi propolis toplamıyor. Çünkü haddinden fazla zor ayrımsız iştir. Yılda 250 kovanda ortalama 5 ila 6 kilo propolis, 50-60 kilo çiçek tozu, 500 ila 1 ton civarında bal üretiyoruz.”

Bal üreticisi Ethem Suna de ensesi kalın floraya topluluk Cevizlik Yaylası’nın bal ve propolis üretimine akla yatkın olduğunu aktardı.

Suna, “Cevizlik köyünde oturuyorum. Yaylada propolis toplandı, bal hasadına da beş altı kaldı. Propolis ilaç niyetine kullanılıyor. İl dışından müşteriler ağır sıklet talepte bulunuyor. İyi dünyalık getirdiği için üretilmeye başlandı.” dedi.

“Ek katkı sağlayacağına inandığımız bu ürünleri motivasyon ediyoruz”

Siirt Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Adak Tehlikeli ise arıcılar arasında “katışıksız zamkı” kendisine değerlendirilen propolisin, arıların kapçık süresince yer düzlük peteklerin sterilizasyonunu icat etmek ve dışarıdan mevrut etkenlere alın destek olmak üzere ürettiği benzeri husus olduğunu söyledi.

Aheste, “Elan ilk toplanması mütekait olduğu amacıyla arıcılar yoluyla bandaj görmüyordu. Alçak istek olunca arıcılar propolise yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin dahi Pervari bölgesinde arıcılık yaptığını anlatan Tehlikeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Olmamış yerine işletmelere satılan propolis elan sonradan likit arkaç getiriliyor. Şu anda 500 dolayında arıcıdan 50 ila 60’ı propolis topluyor. Izgara kullananlar daha çok ürün alabiliyor. Bağlanak adına üreticilere melfuf katkı sağlayacağına inandığımız bu ürünleri motivasyon ediyoruz.”

Şirvan İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Nedim Aksoy da elden baldan dirimsel elde eden arıcıların kazancının propolis üretimiyle arttığını belirtti.

İlçede balın beraberinde çiçek tozu ve propolis üretimini heveslendirme ettiklerini dile getiren Aksoy, “Önceliğimiz bal almak amacıyla canip sağlık adına polen ve propolis üretimini artırmayı hedefliyoruz.” dedi.Share: