Reisicumhur Erdoğan, depremden etkilenen Gaziantep’te çerge kenti ülfet etti Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan bütün konutları bire bir sene içre ayağa kaldıracaklarını, bunun imtihanını Van’üstelik, Bingöl’de, Malatya’bile, Kütahya’üstelik, Simav’de, İzmir’de verdiklerini belirterek, ” Türkiye’nin rastgele durumunda biz, hep bu yıkılan binaları kolaylıkla hemencecik bitirip, sahiplerine teyit ettik.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra geldiği Gaziantep’te, çadır kenti müzakere etti.

Depremzede çocuklarla konuşan Reisicumhur Erdoğan, çocuklara “Karneler zahir?” diye niteleyerek sordu. Çocukların “Çokça ferah” demesi üzerine Erdoğan, “Hepinizi tebrik ediyorum, gözlerinizden öpüyorum. Hocalarımıza de çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yıkılmış tekmil konutları bir yıl içerisinde ayağa kaldıracaklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz, bunun imtihanını verdik. Nerede verdik? Van’bile, Bingöl’de, Malatya’da, Kütahya’da, Simav’bile, İzmir’de verdik. Türkiye’nin değme yerinde tığ, hep bu yıkılan binaları hemencek müstacelen bitirip, sahiplerine konfirmasyon ettik. Ayrımsız taraftan bu inşaatlar sürerken, tığ, çadırlarda falan kalınmasın istiyoruz. Çadırlar entelekt. Otellerde seçkin molekül, yiyecek, içmece, banyosu her madde var. Çağcıl oteller, buralarda ağırlayalım. Amma bibi benim vatandaşım çekiniyor, enkazda yakınları var, vesairesi var, bundan periferi bir yüklülük yaşanıyor. Biz, demin uçaklarla Ankara, İstanbul’a taşıdık, taşıyoruz.”

Çerge kentteki taziyet çadırına güzeşte Erdoğan, depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlara başsağlığı ve Allah’tan sabır diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur’an-ı Verimli okunmasının arkası sıra yapılan duaya zevcelik etti.

Share: