Reisicumhur Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Ibret vermeye hazır mısınız?

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’dahi 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’dahi ofis sahibi olan vatandaşlara yönelik anahtar teyit töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI NE YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’na müteveccih eleştirilerde mevcut Erdoğan, “Önümüzdeki sene aynı asrı devirecek cumhuriyet tarihimizde budun için çalışanlarla milleti içi boş görenler arasındaki en koskocaman farkı ayırt edebileceğimiz yerlerden biri da depreme tedarik çalışmalarıdır. Doğusundan batısına kadar ülkemiz hareket kuşağında düz almasına karşın mufassal süre bu gerçeğe kol dönülmüştür. Kardeşlerim Allah aşkına söyleyin bu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde? CHP’dahi… Peki CHP şu görevi aldı alalı az daha 3 yıl oldu. Onların depreme yönelik, bölük inşasına müteveccih yaptığı bir molekül gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU MÜSTELZIM DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara müstelzim dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’dahi ben dahi büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını fail bu kardeşiniz oldu. Amor ile koşan yorulmaz. Bu gelişim amor işidir. Hastalıklı olacaksın çorlu. Bulunmayan Bodrummuş yok şurasıymış. Dominant afeti oluyor nerede bu beyefendi? Coşkunluk var, nerede esasen bir nerede. İstanbullu gereken dersi Tanrı’ın izniyle verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyoruz amor ile yürüyeceğiz ama durmak namevcut” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE RAĞMEN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu bile Millet Bahçesi namına düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında hep beraber yaşamıştık. Terbiye, kültür, nutuk, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlarımıza büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize değer katan, temas takkadak İstanbul’da birlikte olduk, birlikte oluyoruz.

Az evvel sordum; şu anda resmi cirim nedir? Dediler ki; 60-70 bin. Esenler’bile şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu mehabetli töreni yapıyoruz. Bu önemli törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçkin ilçelerinden Esenler’üstelik sizlerle beraberiz. 2 gün geçmiş 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 sene geçti amma acısı yüreklerimizde hala önce günkü kabilinden tazedir. Rabbimden bizleri gelişigüzel tip kıran, felaketten sahabet eylemesini diliyorum.

“BİZ ALAY VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda rahmetli reşit Ecevit vardı, değil mi? Tamam o sarsıntı afetinde acaba nüfuz ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler. Tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde anında Malatya’de, Elazığ’birlikte bilcümle şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü tığ alay verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL INKILAP PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri çalmak beşeri kendisine bizim elimizde değil. Ama afetlerin yıkıcı etkilerine alın tedbir kabul etmek bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete sağlık gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde iri tıpkısı kentsel transformasyon çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin tek durumunda afetlere karşı çürük, gayrisıhhi, metruk, bed çatı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeniden düz yazı ederken hiçbir vatandaşımızı dahi kıygın etmedik. Çatı teftiş sistemini geliştirerek, bina inşasında çarkıt ateş alışkanlıkların önünü tamamen kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK TRANSFORMASYON TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne büyüklüğünde. 12 milyon vatandaşımız imdi tehlikesiz binaları, toplumsal donatı, yeşil alanlarıyla dirlik zarfında hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Sosyal konut inşası alanında dünyaya eş olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ marifetiyle inşa ettiğimiz 1 milyon 170 bin ev yardımıyla 5 milyon vatandaşımızın güvenli evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Tüm bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzdelik 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere karşı himaye altına aldık. İnşallah hedefimiz yıpranmamış başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içinde 85 milyonun tamamını bu emniyetli güncek altına almaktır.

“DEPREM KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Deprem, başat baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan herif aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize teslim olacağız. Esas ihtilaf Antalya’da cuşuhuruş oldu. Muğla’de ateş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Hangi yaptınız? Oralarda gelişigüzel özdek yaptılar mı? Yeniden tığ yaptık tığ. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’de. Hangi yaptılar? Tek şey. Hep o hareket konutlarını ayağa kaldıran esasen tığ olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DAHI DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’de diye seyredemezdik. O Hâlde elleri kolları sıvadık ve heybet namına buralara arkalama elimizi uzattık. Bu işler lafla olamaz. Yalanla imkânsız. Çarpıtmayla gayrimümkün. Şayet böyle yaparsanız bir od dirimlik hepsini de siler süpürür. Bunun için milletimize ne küçümseme vermişsek kelimesi kelimesine yerine getiriyoruz. Yapılamayacak hiçbir sözün yükünün altına girmiyoruz.

Hangi aldanan olacağız, ne aldatan, ilkemiz bu. Elbette rastgele konuda bu ilkeyi hayata meri kılacağız. Ama depreme ve başka afetlere tedbir üzerine bu ilkeye ivazsız aynı şekilde bağlıyız. Sizlerden bu soy kırılan meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan işler dışında esip gürleyenlere değer etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U YER GÖZDE ŞEHİR YAPANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Erkek Kemal’in akşam ezanı söylediği eksantrik, sabahleyin söylediği bambaşka. Bir Vakitler yaşadığımız acıları ve önümüzdeki potansiyel tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel inkilap projelerimizin merkezi adına car ettik. 300 bin konutu dönüştürerek basit el bir işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin ev ve işyerinin dönüşümü bitmeme ediyor. Fikirtepe üzere bir vakitler beri süregelen mesail cihetiyle adeta kangrene dönüşmüş ayrımsız yerde birlikte 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’birlikte icraat sürüyor. Kirazlıtepe’üstelik 5 bin konutluk inkilap gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce iştirakçi ve mühendisimiz salt üzere çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u gene dünyanın yer flaş şehri kuzuluk getirene büyüklüğünde durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü on paralık unutmayalım. Asıl basamak konu başlık dolaşmaya var mıyız, kadın kolları, gençler kapı konu dolaşmaya var mıyız? Bu büyük dönüşüm projelerinden en çokça nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler şimdi değişik apayrı evire çevire oluyor. Unutmayın değişik ayrıksı iyicene. Proje alanının yüzde 68’i yeşil ve içtimai teçhizat alanı adına ayrılmıştır. Esenler’de adam başı düşen yeşil düz miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN BILDIRME ŞIŞMAN MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ BIRLIKTE İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin zarfında namevcut yok desek yeridir. Projede çocuklarımızın sunu efdal standartlarda eğitim bilimi almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 meslek var. 35 bin ehil kapasiteli 22 cami var. Yatak kapasitesi 500’ü bulan keyif tesisleri var. 166 bin metrekarelik içtimai ve kültürel tesisler var. Projede insan merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki çiftteker ve geçici yolları var. Akil kent altyapısı sebebiyle insanlara angarya getiren değil yük düz içtimai ihtiyaçlara muvasala sağlayıcı huzurlu ve sakıncasız kent özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi fazla kadar uygulayım bilimi geliştirme bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul en nazik budun bahçelerinden biri var. Esenler kentsel transformasyon projesi filhakika İstanbul’a ve sizlere uygun ayrımsız eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, mensur edilecek yerleşimin ülkemizin kip çok ilinin merkezinden çokça henüz iri kentçilik atılımını anlatım ettiğini hikâyelemek isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM NAMEVCUT”

Burada nesir edilecek konutların tahminî yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde diğer yarısı birlikte çevre ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Içtimai altyapıyı kullanarak mütezayit kısımları şehre zaman aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman tahminî 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını türe sahiplerine veriyoruz. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki yıl bir asrı devirecek Cumhuriyet tarihimizde budun için çalışanlarla milleti çurçur görenler arasındaki farkı en ongun mukayese edeceğimiz hususlardan biri de depreme hazırlık çalışmalarıdır. Uzunca aynı müddet bu gerçeğe sektör dönülmüş, kayda değer adım atılmamıştır. Şu İstanbul’bile büyükşehir belediyesi kimde? CHP’de. Olur CHP acep şu görevi aldığı alalı az daha 3 yıl oldu. Acep depreme, ev inşasına yönelik seçkin madde gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’de ego da büyükşehir uray başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını fail bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu aksiyon aşk işi nanıaziz. Çorlu olacaksın hastalıklı. Bulunmayan Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Başat afeti oluyor nerede beyefendi? Coşkunluk var yeniden bir yerde. Değişen tıpkısı öz namevcut. İstanbullu müstelzim dersi Tanrı’ın izniyle 2023’de Haziran’bile verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN SONRADAN YAŞANANLAR BIBI GÖZLER ÖNÜNDE”

Zelzele öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kabil depremin ardından kurtarma ve depresyon tahammül çalışmaları da gereken acilen gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin peşi sıra yaşananlar bibi tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Diğer alanlarda pekâlâ ülkemize 20 yılda asırlık iz ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedbir hususunda benzer ayrımsız beyin bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan acil format engelleme planlarına kadar herhangi bir şeyi yeni baştan kurduk.

Van’dan İzmir’e büyüklüğünde serencam dönemde yaşanan hareket, hâkim baskını, yangın, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak kısa sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Demincek 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı iklim yok. Tığ ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Ama demin 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Deminden profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Erkek Kemal bunlar yersiz lafla olmuyor.

Sağlıkta kent hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’birlikte dev Çam Sakura Şehir Hastanemiz var. Öbür tarafta Atatürk Havalimanı’nda biliyorsunuz Erek Dilmener var. Öbür tarafta, alın tarafta hele birlikte yeniden oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Eş adıyla bire bir hastanemiz var. Tamam bunlarla beraber Ankara’birlikte bir şekilde site hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz azimli bire bir şekilde bitmeme ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi fazla yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların yanı sıra Güç Odalık Akıllıca Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acep erkek Kemal oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ego istiyorum ki o dahi geçsin, o da nasiplensin, ara sıra şeyleri üstelik öğrensin. Ancak evet ki oraları da bozma kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü bire bir şekilde.

Bilcümle bunlarla bu arada durmadık bitmeme ediyoruz. Henüz bitmeme edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çok şeyimiz var. Özellikle hele Çanakkale Boğazı’nın üzerinde kestirmece 2,5 milyar Avro’ya dünyalık olmuş 18 Mart Çanakkale Köprüsü tıpkısı bambaşka abide. Bütün bunları onların hayalleri bile ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu proses hakeza devam edecek. Kentsel inkilap çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine andıran ev inşa etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye üzere başlı başına aynı devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına doğru basamak ve icar fiyatlarındaki muvazenesiz yükselişin önüne geçecek, depreme tedbir çalışmalarına katkı sağlayacak yıpranmamış hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah ekincilik emniyet kooperatifinde kucak, kuzu fiyatı gösterişli manada düşürüldü. Demin kocabaş hayvanlara da geçiyoruz. Diğer ürünlerde yüzdelik 30-35 kabil indirimler fora etmek aracılığıyla ucuz fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza çap fiyatla kitap yöneltmek. Abdülhamid Konak tetkik gemimiz şu anda sondaj yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Konak boydak değil. Abdülhamid Eğlek’a saldıranlar yalnız. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Konak aynı çağ, abide. O anıt oluşuyla yaşıyor. Allah razı olsun. Rabbim yar, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza rahatlık, gönül huzuru, esenlik ve esenlikle bu evlerde oturmayı nasip etsin. Sizleri içtinap etmek ve kardeş kardeş selamlıyorum, bastırık sağlıcakla.”Share: