Reisicumhur Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Anne Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu son kampanyayla TOKİ tarafından milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri üstelik bir anda ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen hane sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Esas Atma Töreni”hangi katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün gazi başkent Ankara’nın fena hâlde ilçesi Sincan’dahi, Türkiye’nin arz büyük göz, gelişim yeri ve arsa kampanyasının geçmiş ana atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası savruk, programsız ve oldukça acul tıpkı şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden ilçe ve yer merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen toprak kayması yönetecek uyanıklık olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan yerleşme alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan şipşak küsurat nüfusun göz ihtiyacı yeterince karşılanamazken, diğer yandan düz yazı edilen yapıların teknik kontrolünün yapılamadığına dikkati çeken Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma nedeniyle seçme depremde yüreklerin ağza geldiğini, birçok insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü üstelik harekete geçirmiştir”

Yaşanılan temas deprem, sel ve toprak kayması felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’üstelik, Malatya’bile, Elazığ’birlikte, Simav’da, Türkiye’nin dört bir beraberinde yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin arz büyük acısı olan 1999 depreminin ardından bu doğrultuda kâh adımlar atılmışsa üstelik millete irade ettiği hesaplı ve konforlu ev arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına meni eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ yoluyla mensur edilmiş göz sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Tığ, zaman bu rakamı 1 milyon 170 binin konusunda çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu hane bölgeleri ve türlü kurumlar amacıyla 26 bin içtimai yapılış inşa ettiklerini nâkil Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ yoluyla milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel transformasyon projeleri birlikte hızlı hızlı ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Elan yakında İstanbul Esenler’bile 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesinin önce etabının tasdik töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine eş olduk. Tabiatıyla 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını kapsayan bu nazik ev atılımı ve kentsel tahavvül projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü da harekete geçirmiştir. Fiilen zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun serencam 20 yılda düz yazı edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Evvel Kovid-19 salgınıyla sarsılan, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan üstelik derinleşen bir krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi üstelik etkilediğine belen eden Erdoğan, bölük ve icar fiyatlarında yaşanan, tek konuşu ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların efdal kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üzerine icar artış sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken, senkronik olarak üstelik arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmalara başladık. Akıbet dönemde, 2019’bile 50 bin, benzeri sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı toplumsal bölük projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet tarihinin sunu iri kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin ev, 250 bin yer ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Daha sonra arsa sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların birlikte dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle zat evini fayrap etmek isteyen umum vatandaşlarımızı bu kampanyaya çağırma ettik. Atacağımız kadem nedir? Atacağımız aşama şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu de vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’da TOKİ’nin sunduğu imkanlarla karı sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim için en şişman mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün de yıpranmamış kampanyamızın temelini atarken, yeniden vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, ne büyüklüğünde makul gelişim yaptığımızı, hangi şişman benzeri ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, konut ve arsaların bütünü hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşın henüz erinçli, emin yuvasına kavuşmuş, kısaca yarım milyon insanı istihdam edecek hisse senedi yerlerinin faaliyete esbak olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten yalnız 40 ahit bilahare yaptıkları bu anne atma töreninin da millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanında iş ika kapasitelerinin büyüklüğünü üstelik gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları geçmiş kadem 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Okumuş, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri güdük tıpkısı sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: