Reisicumhur Erdoğan’ın sözleri İsveç ve Finlandiya’da tedirginlik yarattı: NATO üyeliğimizi durdurmakla gözdağı etti

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 27. Periyot 6. Teşri Yılı’nın açılışı nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda meşveret yaptı. Erdoğan, konuşmasının tıpkısı bölümünde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda koca mesajlar verdi.

“SÖZLER TUTULANA KADAR İLKELİ TUTUMUMUZU KORUYACAĞIZ”

Türkiye’ye verilen sözlerin tutulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Ülkemize verilen sözler tutulana büyüklüğünde, bu konudaki ilkeli ve azimli tutumumuzu koruyacağız” dedi.

İSVEÇ BASINI: NATO ÜYELİĞİNİ DURDURMAKLA TEHDİT ETTİ

İsveç ihtişam televizyonu SVT, Erdoğan’ın açıklamasını, “Türkiye, yeniden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini durdurmakla yıldırma ediyor” başlığıyla aktardı. Haberde, “Cumhur Reisi Erdoğan bire bir nöbet henüz İsveç ve Finlandiya’nın savunma ittifakı NATO’ya üyeliğini durdurabileceğini açıkladı. Bu, ülkeler Türkiye’nin taleplerini adına getirmezse olacak” denildi.

Bir ülkenin NATO’ya başvurusunun onaylanması üzere bilcümle unsur devletlerin onayının gerektiği hatırlatıldı. Türkiye’nin, İsveç’in üyeliğine yıldızlı itiraz eden bir tane mutluluk olduğuna özen çekildi. Ankara, iadesi rica edilen teröristlerle ait işlemlerin yerine getirilmesini istiyor. Öte yandan, ” Slovakya, İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunu onayladı ve demincek hemen Macaristan ve Türkiye kaldı” notuna düzlük verildi.

FİNLANDİYA BASINI: ERDOĞAN BİZİ VE İSVEÇ’İ TEHDİT ETTİ

Finlandiya basınından Savon Sanomat gazetesi, “Erdoğan, bir kere daha Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini engellemekle tehdit etti” başlığıyla okurlarının karşısına bundan sonra. Erdoğan’ın, “Finlandiya ve İsveç’in, vaatlerini namına getirip getirmediğini yakından izleme edeceğiz ve karar elbette parlamentomuza ait” şeklindeki ifadelerine düzlük verildi. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin, 28 NATO üyesi mevki marifetiyle onaylandığı, elden Türkiye ve Macaristan’ın onaylarının nakıs olduğu anımsatıldı.Share: