RTÜK’ün “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı” Amasya’da devam etti

Radyo ve Monitör Ense Yerleşmiş (RTÜK) Başkanı Ebubekir Delimsirek, Kurtuluş Savaşı’nda medyanın rolüne bel ederek, “Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat talimatlarıyla kurulan Anadolu Ajansının yaptığı faaliyetleri unutmamak ve burada de adlandırmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

RTÜK tarafından düzenlenen “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı”, Amasya Üniversitesi Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kurultay ve Kültür Merkezi’nde devam etti.

Delice, yaptığı konuşmada, 12. Gelecekte İletişim Çalıştayı’nı, kurtuluşun simgesi olan Samsun’dan başlattıklarını, Amasya’da devam ettiğini, Sivas’ta sona ereceğini, Erzurum’dahi üstelik ayrı tıpkısı çalıştay düzenleyeceklerini söyledi.

Çalıştayın bu yılki esas temasının “Kurtuluştan, Kuruluşa” olduğunu belirten Atmaca, “Bu yılki temel temamız kocaman, ‘Kurtuluştan, Kuruluşa…’ Yani Osmanlı Devleti’nin sonuç dönemlerinde ortamında bulunmuş olduğu yumruk şartlarda Osmanlı Devleti’nin ayrımsız bireyi olarak, benzeri komutanı kendisine görevlendirilen Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a fut basmasıyla başlayan halas mücadelesinin kuruluşa lacerem döndüğünü, bu dönemdeki medyanın önemi ve medyanın o dönemdeki rolünü ele alacığımız çalıştaylar.” ifadelerini kullandı.

Halas Savaşı’nda medyanın içinde bulunduğu şartlara ve Anadolu Ajansının (AA) rolüne değinen Atmaca, şöyle devam etti:

“O dönemin medyasını ayn uğrunda bulundurduğumuz zaman alelade el şartlarda yapılabilen, selen akışını sağlayabildiğini fehmetmek belki da yoğun olmayacaktır. Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın bizzat talimatlarıyla kurulan Küçük Asya Ajansının yaptığı faaliyetleri unutmamak ve burada da anmak gerektiğini düşünüyorum. Zaman günümüze geldiğimizde modern Türkiye’nin imkanlarıyla iletişim, devletin ve celal büyüklerimizin vermiş olduğu yetkiyle kurulan İletişim Başkanlığı, RTÜK, TRT ve kaslı yerli ve milli medyamızı da unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. Herhangi Bir bireyin unutmayacağı kabil bizler 15 Temmuz gibi tıpkı badireyi atlattık. O dönemde bile ihtimal de yıpranmamış bir Kurtuluş Mücadelesi veren Türk halkına domestik ve milli medyamızın vermiş olduğu desteği unutmamak gerekir. Buradan bütün medyamıza şükranlarımı sunuyorum.”

Toplantıya katılan arsıulusal öğrencilerin “geçmişteki ara sıra organizasyonlardaki gibi hemen beş altı terane ve türküyle” değil hayatlarının seçkin aşamasında Türkçeyi haddinden fazla güzelce kullandıklarını tabir fail Mecnunca, “Zaman burada aldıkları anne eğitimlerle ülkelerine döndükleri zaman inşallah Türkiye’nin selim davasını ülkelerinde da anlatacaklarına inancımız tamdır.” diyerek konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra sunumlar, işlik çalışmaları ve kent gezisi düzenleyeceklerini anlatan Delicesine, çalıştıya katılan, RTÜK üyeliğine yıpranmamış seçilen Mete Hacıarifoğlu’nu tebrik kartı ederek, kendisine başarılar diledi.

RTÜK Ense Asamble Başkan Vekili Orhan Karadaş üstelik çalıştayın esas temasına işaret ederek, “Amacımız ülkemizde yüksek öğrenim gören Türk vatandaşı olmayan öğrencilerin özellikle Türk Cumhuriyetleri ve akraba toplulukları kökenli öğrencilerinin ülkemizi daha ongun tanımaları ve gani duygularla ülkelerine dönmeleridir.” dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı birlikte konuşmasında iletişimin önemine vurgu yaptı.

Açılış konuşmalarının peşi sıra arsıulusal öğrenciler yoluyla Amasya’nın Milli Mücadele’deki yeri ve öneminden Milli Mücadele’nin sesi Anadolu Ajansının kuruluşu, Milli Mücadele’birlikte enformasyon örneği yerine telgrafa kadar mukavemetli çok konuda sunumlar yapıldı.

Share: