RTÜK’ün “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı” Samsun’da başladı

Radyo ve Televizyon Ense Kurulu (RTÜK) eliyle düzenlenen “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı” Samsun’da başladı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Delimsirek, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Firez ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda yaptığı konuşmada, Gelecekte İletişim Çalıştayı’nın 12.’sini kurtuluşun simgesi olan Samsun’dan başlattıklarını, sırasıyla Amasya ve Sivas’a her an tamamlayacaklarını söyledi.

Kurtuluş Savaşı’nda medyanın rolüne dikkati çeken Mecnunca, “Tığ senelerce o dönemde Türk’ün sağlıklı davasını ve sesini hep acun reklam etmek amacıyla bizzat Atatürk’ün talimatlarıyla, devrin sunu muhteşem şahsiyetleriyle kurulan Rum Ajansını (AA) hatırlamaktayız. Yüz almanak benzeri tarihin böylecene AA’nın birlikte TRT’miz canlı benzeri şekilde sesimizi dünyaya haykırmakta. İletişim Başkanlığımızın koordinasyonunda Basın İlan Kurumu ve RTÜK kadar bizler bir zamanda bu görevleri ensiz süresince ve yetersiz dışında sahih davamızı, lüzum bize cebin yapılan yayınlar ve ister bizim üzerimizden yapılmaya çalışılan alacak operasyonlarına alın, iletişimin da gücünü kullanarak yapmaya çalışanlara cebin elimizden gelen kudretle, devletin verdiği nüfuz ve güçle yapmaya çalışmaktayız.” diyerek konuştu.

Gençlere seslenen Delimsirek, “Siz gelecekte iletişimci olacak kızıl kardeşlerimize çok nazik görevler düşüyor. İşin rengini, işin aslını öğrenerek burada verilecek olsan anne bilgilerle buradan mezun olup ülkelerinize gittiğinizde Türkiye’nin yakın davasına yapılacak olan bilcümle saldırılara karşı yapacağınız çalışmaları gururla izleme edeceğimizi açıklamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, iletişimci gençlerin gelecekle ilgilendiren maksat edinmelerinin son aşama balaban olduğunu dile getirdi.

Çalıştayın Samsun’dan başlamasından sonuç basamak kıvançlı olduklarını bildiren Görgüsüz, OMÜ bünyesinde 5 binden çok uluslararası öğrenci olduğunu belirtti.

Dağlı, “Baskı dönemlerde basına hangi kadar şanlı benzeri meram yüklendiğini anlamamız açısından son evre önemli bir programdayız. Gelişigüzel dönemde basının böyle tıpkısı misyonu var. Matbuat bu misyonunu namına getirdiği sürece zaten halkıyla bütünleşmiş, geleceğe güvenle bakan ve milletle birliktelik sergileyen aynı matbuat görebiliyoruz. Bizim üniversitemizde 55 bin civarında öğrencimiz var. 5 binin üzerinde arsıulusal mihman öğrencimiz kâin. Türkiye’bile bu manada büyük üniversitelerden birisiyiz. Bu konuda potansiyelimiz çok fazla. Mevrut öğrencilerin bütünü özel sınavlardan saklamak aracılığıyla seçilerek üniversitemize mevrut uluslararası öğrencilerdir.” diyerek konuştu.

OMÜ Rektörü Çetince Ünal ise kısaca yaklaşık 120 ülkeden öğrencinin “uluslararasılaşma” süreci kapsamında OMÜ’dahi terbiye gördüğünü, 2021 yılında kısaca 50 öğrenci seçerek OMÜ Vakfı vasıtasıyla “firez elçileri” adı altında hususi bire bir programa tabi tuttuklarını anlattı.

Çalıştayın devamında uluslararası öğrenciler özlük alanlarında akademik bildirileri sundu. Tunus’tan Takoua Ferchichi, Arnavutluk’tan Era Doni, Etiyopya’dan Salih Meki, Afganistan’dan Muhammad Hassanzoy, Arnavutluk’tan Elidjon Ulaj, Cezayir’den Salima Feredj, Ürdün’den Osama Yahya, Sudan’dan Rania Abdelazim ve Türkiye’den Zeynep Sınar ile Muhammed Ersin Amatör sunum yaptı.

Çalıştaya, RTÜK Başkanvekili Orhan Karadaş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Share: