RTÜK’ün “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı” Sivas’ta sona erdi

Radyo ve Göstergeç Peş Kurulu (RTÜK) marifetiyle planlı “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı”nın üçüncü etabı Sivas’ta gerçekleştirildi.

Vali Yılmayan Şimşek, Cumhuriyet Altını Üniversitesi Firez Merkezi’nde düzenlenen çalıştayda, her milletin bir istiklal mücadelesi, bire bir istiklal savaşı olduğunu söyledi.

Milletlerin kendi tarihlerini yazarken, o mücadeleyi mihenk noktası yaptığını ve kendi kimliklerini onun etrafında nesir ettiğini belirten Balkır, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin doğuşunun ve Türk milletinin bu topraklardaki varlığının devamının mihenk noktası bile şüphesiz Kurtuluş Savaşı’mızdır. Halas Savaşı’mız, bundan aynı yüzyıl geçmiş Samsun, Amasya, Sivas hattında filizlenmiştir.” dedi.

Balkır, “Halas Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Medya” antetli çalıştayın, bu üç şehirde düzenlenmesinin akıbet basamak manalı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bundan 100 sene ilk istiklalimiz amacıyla savaşırken yeryüzü kebir iletişim araçları araçları telgraf ve gazeteydi. Hızlı ve emin muhaberenin sağlanması, millette istiklal heyecanının bilcümle kıvrak tutulması ve arsıulusal kamuoyunda haklılığımızın gösterilmesi için bu iletişim araçları araçlarına sahip olmak haddinden fazla önemliydi. Kurtuluş Savaşı’mızın kumandanı Mustafa Kemal Paşa’nın Sivas’ta İrade-i Milliye, Ankara’birlikte Hakimiyet-i Milliye gazetelerini ve Rum Ajansını kurması bu sebepledir. Antrparantez makara hatlarının denetimi genişlik başta ele alınmış ve telgraf savaş süresince etken aynı şekilde kullanılmıştır. O günlerden tıpkısı yüzyıl sonra iletişim araçları araçları ağız ağıza değişti. Radyo ve televizyondan bilahare internet ve toplumsal medya sunma yıpranmamış medya araçları yerine ortaya artık. İletişimdeki bu ser döndüren gelişme, herif ilişkilerini ve içtimai ilişkileri bile etkiledi. Çıktı sürekli bir vukuf ve selen sağanağı altında, neyin gerçek neyin temelsiz olduğunu anlayamıyoruz. Bu nedenle kurumsal medyanın ve toplumsal medyanın akla yatkın içerikleri, gerçeği ileten bilgileri bugünümüz ve geleceğimiz açısından haddinden fazla önemlidir. Milli değerlerimizin kullanılmamış nesillere benimsetilmesi, onların yozlaştırıcı etkilerden korunması amacıyla yıpranmamış iletişim araçları araçlarının akıllıca kullanılması ve denetlenmesi kesin elzemdir.”

Çalıştayın son mertebe faydalı olacağını ve güzel sonuçlar ortaya çıkacağını dile getiren Balkır, burada ele alınan konularla ait bilimsel buluşmaların birlikte artarak devam edeceğini tabir etti.

Belediye Başkanı Hilmi Bilimci ise Sivas’ın cumhuriyetin kuruluşuna eş sahipliği yapmış, cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir kent olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılına makul giderken Samsun, Amasya ve Sivas’ta sunturlu tıpkısı çalıştay düzenlendiğini tamlayan Bilim Adamı, “Sivas cumhuriyetin kuruluşunda heybetli aynı fariza üstlenmiştir. Adeta 108 zaman cumhuriyetin geçmiş başkenti adına İstiklal Savaşı’na başkentlik yapıyor.” dedi.

Kongrede alınan kararların kamu ülkeye doğru ayrımsız şekilde aktarılması için Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün talimatıyla İrade-i Milliye Gazetesi’nin Sivas’ta basıldığını anımsatan Âlim, şehremaneti namına gazetenin bir basımını yaptıklarını, ait olanlara bağış ettiklerini dile getirdi.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilici Şans da RTÜK vasıtasıyla yapılan çalıştaya sülale sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyledi.

Baht, alelhusus bildirişim fakültesi açısından sonuç rütbe oylumlu aynı çalıştay olduğunu vurgulayarak, domuzuna neticeler alınacağını aktardı.

“Samsun ve Amasya’da haddinden fazla iyice, mübarek çalıştaylar yaptık”

RTÜK Başkanvekili Orhan Karadaş ise çalıştayın üçüncü ayağını Sivas’ta yapıyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kurtuluştan kuruluşa revan yolda Sivas’ta bulunmaktan dünya şişman memnuniyet duyduklarını tamlayan Karadaş, “Bu sebeple 12. çalıştayımızın temel temasını “kurtuluştan, kuruluşa” olarak belirledik.” dedi.

Bu toprakların yurt yapılmasında emeği geçen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin olmak üzere bütün kahramanları ve şehitleri utanmak ve minnetle elgin ettiğini dile getiren Karadaş, şunları kaydetti:

“Gelecekte İletişim Çalıştayı’mızın amacı, ülkemizde yükseköğretim gören, Türk vatandaşı olmayan öğrencilerin Türk Cumhuriyetleri, Türk akraba toplulukları menşeili öğrencilerin, rağbet coğrafyamız olan ülkelerden mevrut öğrencilerin ülkemizi elan ferah tanımaları ve iyi duygularla ülkelerine dönmeleridir. Bu kardeşlerimizin daha sonra ülkelerinde fariza yapacakları çalım ve kuruluşlarda Türkiye ile temaslarını sürdürmeleri, bağlarını devam ettirmeleri sunu nazik arzumuz ve beklentimizdir. Samsun ve Amasya’de çok evire çevire, eli nimetli çalıştaylar yaptık.”

Açılış konuşmalarının peşi sıra uluslararası öğrenciler aracılığıyla mütenevvi konularda sunumlar yapıldı.

Share: