Rutubet’de “Kurtuluşun 100. Yılında Nem Paneli” gerçekleştirildi

Balıkesir’in Nem ilçesinde “Kurtuluşun 100. Yılında Nem Paneli” yapıldı.

Gönen Belediyesinin eş sahipliğinde, Nem Kent Konseyi ve Nem Turizm Derneğinin katkılarıyla düzenlenen “Kurtuluşun 100. Yılında Gönen Paneli” Ömer Seyfettin Hars Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete yaptığı panelde, Nem’in yaklaşık 400 yıllık tarihiyle ilişik yapılan arşiv taramaları katılımcılara aktarıldı.

Mete, sunumlarla ve fotoğraflarla yaptığı anlatımda ilçenin içtimai ve kültürel yapısı hakkında bilgiler verdi.

Göç dalgalanmaları konusuna de değinen Mete, Nem’in ne tarihlerde, ne bölgelerden barhana alıp ne bölgelere barhana verdiğini, Gönen’in mahalleleri ve nüfusu için Osmanlı ve cumhuriyet tarihleri arşivlerinden ulaştığı bilgileri görsellerle anlattı.

Panel böylecene, Nem Kaymakamı Dr. Aslan Sıkı, Şehremini İbrahim Ördek, İlçe Uyanık Komutanı Yzb. Ethem Gökboğa, İlçe Milli Yetişek Müdürü Kavi Erbay, Mete ile başka konuşmacılara onurluk verdi.

Prof. Dr. Mehmet Karayaman, Dr. Zümrüt Üskül, Tacettin Akkuş,. Samet Arıker ve Abdullah Yılmaz’ın konferansçı kendisine katıldığı panel, foto çekimiyle sona erdi.

Share: