Safranbolu’da tescilli “çavuş üzümü” hasadına başlandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzyıllardır yetiştirilen, kendine has aroması ve kokusuyla diğerlerinden ayrılan coğrafi meni tescilli çavuş üzümünün hasadına başlandı.

Kazılardan çıkan Geç Roma Dönemi’nden kalma üçgen biçimindeki kabartma motifli taştan yansıyan muallak dalları, gümüş varak ve üzüm süsleri sebebiyle bağcılığın yüzyıllar öncesine dayandığının anlaşıldığı ilçede, Abece köyünde Emine Özkan’a ilişik bağda hasat programı düzenlendi.

Bağa gelen Vali Fuat Gürel ve eşi Dinamit Aras Gürel, DOĞRU Öğür Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Ruz, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Garip Gümüş, Safranbolu Kaymakamı Şaban Ardıl Müellif, Safranbolu Belediye Komutan Yardımcısı Halil Bakkal, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, SELIM Öğür İl Başkanı İsmail Altınöz ve başka protokol üyeleri hasat yaptı.

“Üzümlerin çavuşu” yerine nitelendirilen, “çoban çavuşu”, “gülgûn çavuş” ve “misket çavuşu” kabil çeşitleri mevcut, ince kabuklu, bir iki çekirdekli, beyzi şekli ve tekâmül zamanı orta erkenci olan Safranbolu çavuş üzümünden bu yıl faziletli rekolte bekleniyor.

“Yörenin değerlerinin öne çıkarılması amacıyla hız gider ediliyor”

Vali Gürel, gazetecilere, çavuş üzümünün ilçenin bildirme balaban değerlerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

Üzümün coğrafi bel belgesiyle tescillendiğini aktaran Gürel, “Zafran ve maniye domatesinden bilahare bölgemizde çavuş üzümü bile coğrafi işaret belgesi almış oldu. Bu yörenin değerlerinin öne çıkarılması için çaba harcama ediliyor. Bölgemizde 2 bin dönüm bağımız mevcut. Yöremizin şartları çavuş üzümünün yetişmesine akıllıca. Zaman hem yerinde çalmak hem de hasat için Emine teyzemizi mülakat ettik.” dedi.

Saylav Ünal ise Karabük ve yöresinde üzümcülüğün çokça çarkıt yıllara dayandığını, artık dahi gelişmesi amacıyla icraat yapacaklarını bildirdi.

Gün de çavuş üzümünün Safranbolu’nun markası olduğunu, daha çok üretilmesi için seçme nev desteğin verileceğini kaydetti.

Daha sonra köy meydanına sabık protokole, Ayvalık ve Kalem Erbabı eliyle üzüm üzerine bilgelik verildi.Share: