“Sahn, Ahiret Yolculuğu, Aşk ve Adalet” sergisi ferda açılacak

Yapı Güven Kültür Tekellüm, “Hayat, Ahiret Yolculuğu, Aşk ve Hak” sergisine aile sahipliği yapacak.

Yarın sanatseverlerle buluşacak sergi, 2 Sülale 2023’e büyüklüğünde Bina Güven Kültür Konferans Galeri’bile ziyaret edilebilecek.

Serginin basın gösteriminde güdük aynı konuşma yapan Çatı Emniyet Hars Laf Tabilik Genel Müdürü Tülay Güngen, sezonun açılmasının ardından herkesin sanata döndüğüne işaret ederek, “Biz da kullanılmamış ve çokça yavuz bire bir işporta ile karşınızdayız. Berenarı kısa bire bir sürede ve çok heyecanla hazırladık bu sergiyi.” dedi.

Serginin ismine dikkati çeken Güngen, şunları kaydetti:

“Bu dört sözcükten oluşan isim, hepimizi bazen dört kenarından, kimi vakit bire bir aracılığıyla bitik halde yakalıyor; sahn, ahiret yolculuğu, aşk ve türe. Ara Sıra acaba bilcümle hayatımızı bu dört sözcük ile özetleyebilir, rapor edebilir miyiz, diyorum. Küratörlerimiz ve sanatçılarımız, bu doğrultuda ürettikleri eserleri, bu doğrultuda düşünerek alay malay koydukları tıpkısı gelişim çıkardı. Umuyorum gezerken çokça beğeneceksiniz. Deminden İstanbul’un rastgele köşesinde sanatla ilişkin inanılmaz domuzuna şeyler var. Bu sergi, burada göreceğiniz asar ve miftah, bence onların süresince çok beğendiklerimizden biri olacak.”

Serginin küratörlerinden Didem Müellif birlikte maltalık, ahiret yolculuğu, amor ve adaletin 4 nazik anlam olduğunun altını çizerek, “Gündelik hayatımızda dahi bizi esasta rastgele bölüm oyalayan ve herhangi bir çağ düşündüğümüz kavramlar.” ifadelerini kullandı.

Eserlere ait detaylı bilgelik veren Kalem Erbabı, “Sergi, dünyanın dört bir tarafında yaşanan çeşitli adaletsizliklere değişik açılardan yaklaşıyor. Aşk, beklenti ve direnişle gelişigüzel bakıyor. Bunlar şanlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Sanatçıların katılımıyla işporta söyleşisi yapılacak

Fransız Kültür Sarayı, Goethe-Institut Istanbul ve Tarabya Firez Akademisi desteğiyle hazırlanan sergide, Forensic Architecture, Larissa Araz, Türe Atlası, Bağıntı Ede, Babi Badalov, Savaş Boyraz, Mustafa Güvenli Büyükcoşkun, Ayşe Draz, Marianne Fahmy, Dana Kavelina, Jasper Kettner & İbrahim Aslan, Şafak Flama Gıygıycı, Rojda Çakır, Ayla Tenger, Aslı Uludağ, Viron Erol Vert, Cansu Yıldıran ve István Zsiros’unn çalışmaları görülebilecek.

Yarın gerçekleşecek küşat töreninde, serginin kavramsal çerçevesi ve üretim sürecinin beraberinde hayat, ölüm, aşk ve türe kavramlarının ele alınacağı tıpkı söyleşi yapılacak.

Moderatörlüğünü küratör Yazar’nın üstleneceği musahabe 18.30’üstelik Çatı Yüreklilik Firez Tekellüm Loca’üstelik gerçekleşecek. Söyleşiye, Hale Tenger, Çekişme Boyraz, Bağlılaşım Efe, Babi Badalov, Aslı Uludağ ve Larissa Ilinek dil cambazı adına katılacak.

Share: