Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 3 ayda 20 titrem çilek üretti

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 18 dönüm arazide 3 ayda 20 ton çilek üreterek ekonomiye ulama sağladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Bakacak Mahallesi sınırları içinde Sera NAN marifetiyle hazırlanan 18 dönümlük toprak, şehrin bildirme artımlı bahçelerinden aynı tanesine dönüştü.

Ziraat mühendisleri, istihsal elemanları ve nişane geliştirme uzmanlarıyla yoğun sistem oluşturan belediyenin, burada 3 ay kabilinden kısa sürede ürettiği 20 titrem çilek, kalitesi, doğallığı ve fiyatıyla balaban bandaj gördü.

Çilek bahçesi, ürünleri yerinde başlamak isteyenlerin ziyaretine açılırken, yılın serencam dönemlerine kadar burada üretim yapılması ve hasat kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Bitki Bilimi Vadisi’nde tıbbi-aromatik bitki, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde domates ve gül, Alancuma’da kenevir, Kılgılı Maraba Eğitim Merkezi’nde (UTÇEM) avokado ve değişik alanlarda birçok istihsal gerçekleştiriyor.

Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Mefret, üreten, kazanan ve kazandıran Sakarya üzere çokça çalıştıklarını, mübarek toprakları en dolgunca şekilde kullandıklarını belirtti.

Göreve geldikleri günden itibaren şehrin dört bir beraberinde tarım projelerini hayata geçirdiklerini bildiren Büyük, şunları paylaştı:

“Bu artağan topraklarda meyvenin, sebzenin, bitkinin yüzlerce çeşidini hasat ediyor ve vatandaşlarımıza sunuyoruz. Balaban Allah’ın güzel kentimize bahşettiği tamamlamak özellik var. Toprağa ne ekersen, sana kâr kendisine geliyor. Geçmişten gelen tecrübemizi kullanarak dünyanın dört bir yanından şehirlerin gelip incelediği, kendilerine fiyaka dublör adına belirledikleri projeleri hayata geçirmekten alelade bahtiyarlık duyuyoruz. Sakarya, tarımla üreten, kazanan ve kazandıran şehir olmaya bitmeme edecek. Tarım, bu şehrin geleceği olacak.”

Share: