Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta Öğretmenler Günü kutlandı

Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta 24 Son Teşrin Öğretmenler Günü zımnında tören düzenlendi.

Sakarya İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce “Geleceğin Kapısını Öğretmenler Araç” sloganıyla Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde planlı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lise öğrencilerinin hazırladığı sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Ilbay Güç Oktay Yaya Kaldırımı, şehit öğretmenler Şenay Aybüke Sert, Necmettin Yılmaz ve Ayşenur Alkan’ı rahmet ve minnetle garip etti.

Yaya Kaldırımı, geçmiş emri “oku” olan mehabetli dinin ve medeniyetin mensupları olduklarına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada ‘oku’ derken hemen sıska vukuf sahibi olmayı kastetmiyor. Bizde adamakıllı kelime var; malumatfuruş, bilgelik gebe girmek. Bire Bir de anlama kelimesi var, hikmet hamile hikmet söylemek. Burada ‘oku’dan erek, hikmetle oku, kendini, çevreni, doğayı, kainatı, insanı, Yaradan’ı oku ve bilcümle yaşamı buna göre değerlendir. Yetiştirdiğin nesillere, öğrencilere, gençlere bu ruhu üfle, bu vukuf ve fehim ruhunu üfle. Onu şekillendir, ıra ver, hasletler ver ve onu dünyaya, insanlığa yarayışlı isim haline getir. Bizim okumadan anladığımız budur.”

Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Muhteşem, pedagog olmanın zorluğuna meni ederek, “Zira adalet, hak, sağlık, görk, samimilik, vicdan, mahviyet ve tevazu gerek. Zordur terbiyeci eş gelmek. Sizleri candan tebrik kartı ediyorum.” ifadesini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Kavgacı, “Bizler eğitimin taşıyıcı ve dönüştürücü unsuru olarak, aziz vatanımızın beherglas köşesinde öğrencilerimizi medeniyetimizin değerlerine vabeste, hedefi doğrultusunda bıkıp usanmadan çalışıp öğrenme kültürünü doğacak seviyelere taşıyan, erdemli ülküsel sahibi Asım’ın nesillerini yetiştirme gayreti içerisinde olan sizlerin tamamen yanındayız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından şiir okundu, ortaöğretim öğrencilerinin günün fehva ve önemine ilgilendiren hazırladığı skeç oynandı. Sakarya Sunturlu Sanatlar Lisesi öğrencileri bile müzik dinletisi sundu.

Elan sonraları aday muallimlik süreci tamamlanan öğretmenler, sahneye çıkarak Türk bayrağı eşliğinde ant etti. Aktiflik böylelikle meslekte emekli olan öğretmenlere Ilbay Kaldırım vasıtasıyla haysiyet belgesi ikram edildi.

Karabük

Kent Meydanı’nda düzenlenen merasim, Karabük İl Milli Yetişek Müdürü Nevzat Akbaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Törende, Başmuallim Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete anlamaklık etmiş öğretmenler üzere ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde devam eden programda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü mesajı okundu.

Öğretmenlik mesleğine bakir başlayanların ahit ettiği programda, emekli olan öğretmenlere Ilbay Fuat Gürel ve Deniz Kazı aracılığıyla hizmet itibar belgesi ve onurluk verildi.

Ortaokullar ve liseler ortada planlı türkü yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği program, Karabük Mehmet Hayırperver Marifet Lisesi sarıklı ve öğrencileri aracılığıyla hazırlanan “Sarıklı Kalkışmak İstiyorum” ünlü oratoryo ve koro sunumunun arkası sıra sona erdi.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yapılan törende, İl Milli Yetişek Müdürü Oğuzhan Enerjik, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Acar, burada Öğretmenler Haset Hususi Defteri’ni imzalayarak cemi eğitimcilerin gününü kutladı.

Ekin Merkezi’nde süren programda, mesleğe yıpranmamış başlayan öğretmenler ahit etti, tekaüt olan ve meslekte 40 yılını dolduranlara Ilbay Nurtaç Aslan, İl Milli Yetişek Müdürü Oğuzhan Acar ve protokol üyelerince plaket verildi.

Etkinliğe, Belediye Reisi Cemal Akın, Garnizon Komutanı Bahir Mümessil Albay Erkan Delice, İl Uyanık Komutanı Albay Ersin Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Ana, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Mufassal, meslek müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Zonguldak

Zonguldak Valiliği önündeki törende İl Milli Terbiye Müdürü Züleyha Aldoğan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Henüz sonradan Aldoğan ve beraberindekiler, Vali Mustafa Tutulmaz’ı ülfet etti.

Zonguldak Martir Prof. Dr. İlhan Varank Kız Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda planlı programda mütekellim Aldoğan, öğretmenliğin insanlık tarihinin bildirme makro mesleği olduğunu belirterek, eksiksiz eğitimcilerin gününü kutladı.

Konuşmanın peşi sıra türkü okundu, oratoryo sunumu gerçekleştirildi. Tekaüt öğretmenlere hizmet izzetinefis belgesi takdim edildi.

İl Milli Terbiye Müdürlüğünce düzenlenen fotoğraf, şiir ve kâtiplik yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Müzik öğretmenlerinden oluşan koro, saz dinletisi sunarken, tören böylelikle mesleğe yıpranmamış başlayan öğretmenler ant etti.

Share: