Sakat çakaralmaz kasaları zooloji amacıyla yuvaya dönüştürülüyor

Van’ın İpekyolu Belediyesi, eski muhtel kasaları ile çöpe atılan komütatör lastiklerini kulübeye dönüştürerek sahipsiz hayvanların şita öncesinde ısıdam yuvaya kavuşmasını sağladı.

Şehremaneti ekipleri, şita mevsiminin kaba geçtiği kentte, sahipsiz hayvanları soğuktan korumak ve aç kalmalarını gölge etmek üzere faaliyet başlattı.

Bu kapsamda Model Bankası Van Şubesinin kullanmadığı 100 huzursuz kasası ile çöpe atılmış yüzlerce kurgu lastiğini toplayan görevliler, 11 personelin çalıştığı Bostaniçi Mahallesi’ndeki atölyede bunları yuvaya dönüştürdü.

Kulübeleri iyesiz hayvanların arz çok görüldüğü noktalara yerleştiren görevliler, kaplara üstelik mama bıraktı.

“Çıkmaz hayvanlarını arkalamak istiyoruz”

İpekyolu Belediyesi Kasaba Esirgeme ve Taharri Müdürü Volkan Orion, AA muhabirine, Ilçebay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İhsan Emre Aydın’ın desteğiyle kentteki iyesiz hayvanları yunak yuvaya dolamak üzere çalıştıklarını söyledi.

Bozuk mal kasaları ve eski lastiklerden kulübe yaptıklarını belirten Avcı, şunları kaydetti:

“Kuş, kedi, kapik kulübeleri yaparak hayvanların istinas problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Kulübeleri yaparken aynı zamanda gabi dönüşüme bile yardım sağlıyoruz. Sokak hayvanlarını yüklenmek istiyoruz. Temas yıl plastik, anahtar lastiği ve ahşap kabilinden atık malzemeleri atölyemizde sokak hayvanları amacıyla yuvaya dönüştürüyoruz. Bu sene de Biçim Bankası Van Şubesinin kullanmadığı haşat kasalarını atölyemize getirdik. Onlardan kulübe yaptık. Üretimimiz bitmeme ediyor. Çöpe atık yüzlerce vasıta lastiğinden kedi kulübesi yaptık. Kulübeleri çıkmaz hayvanlarının güç yaşadığı noktalara bırakıyoruz. İyi ayrımsız ekibimiz var. Yıllardır bu şekilde sokaktaki canlarımız amacıyla çalışıyoruz. Kış mevsimi yaklaşıyor. Bölgemize kar çok fazla yağıyor. Hayvanların soğuktan etkilenmemesi için çaba gösteriyoruz.”

Hayvanların tagaddi üzerine dahi ağırlık yaşamaması amacıyla belirlenen noktalara mama bıraktıklarını rapor eden Cebbar, herkesin bu konuda duygulu olması gerektiğini vurguladı.

Share: