Sakat Göztepe Başkanı Mehmet Sepil’den Göztepe-Altay derbisiyle ilgilendiren izah Açıklaması

Sakat Göztepe Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, “Göztepe Kulübü olarak yapılan provokasyona rağmen alacağımız cezanın farkındayız, bilincindeyiz amma kişiler de çıktı arz alçak şekilde cezalandırılmalı ve kulüplere cebin bu ceviz adına kullanılmamalıdır.” dedi.

Göztepe Kulübü Umumi Heyet Üyesi Sepil, yaptığı yazılı açıklamada, dinlence edilen Göztepe- Altay karşılaşmasının arkası sıra inhibütör düzenlemelerin hemen hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Uzun yıllardır futbolun içre olduğunu kaydeden Sepil, “Hayatımda ilk defa tribünde hakeza birleştirme benzeri saldırıya tanık oluyorum. Geçmiş tribüne sokulan bire bir bel fişeği, bizim tribüne, hedefe alamet alınarak sıkıldı. Çokça güdük mesafeden 20-25 metredeki seyirci hedeflenerek aracısız kendisine bel fişeği atılıyor. Bu işaret fişeğinin o mesafeden atılması öldürmeye teşebbüstür. Gaileli taraftarımızın tedavisi alçak bakımda bitmeme ediyor. Çokça bodur zamanda normal servise çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sepil, Gürsel Aksel Stadı’nda ezeli rakipleriyle oynamanın tadını çıkaramadıklarını belirterek, “Bu akıl almaz olaydan dakikalar sonra Altay kalecisine tek şartta onaylamadığımız tıpkısı çevik oldu. Öncelikle belirtmeliyim kim Altay kalecisi Ozan Tekâmül kardeşimizin taburcu olması yüreğimizi ferahlatmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kulüp olarak yaşanan olayları yekpare uzun boylu incelediklerini bildiren Sepil, şunları kaydetti:

“Karşılaşmanın 17.24’üncü acilen sis bombası atılıyor ve fikir açışı kapanıyor. 17.49’uncu dakikada işaret fişeği ve ayrıksı yanıcı maddeler atılıyor. Maç 21.45’te duruyor. Şair Evrim kardeşimize yapılan tek şartta onaylamadığımız çevik 23.54’te yapılıyor. Olayın olmasıyla taraftarın saldırısı ortada tam şeş an var. Yani işaret fişeği atıldıktan sonraki bu şeş dakika içerisinde, dört an kadar henüz maç bitmeme ediyor. Aslında maçın o anda durdurulup, muktezi tedbirlerin alınması gerekiyordu.”

Sepil, olayların peşi sıra inanma mensupları ve sağlık görevlilerinden aldıkları bilgilere bakarak henüz nazik aynı felaketin birlikte yaşanabileceğini belirterek, açıklamada şu ifadelere kayran verdi:

“Inanma güçlerimizin olayların peşi sıra aldığı önlemler sayesinde büyük bire bir felaketin önüne geçildi. Karşılaşmayı izlemeye mevrut taraftarımızın de hem tribünde hem da stat çevresindeki sağduyusu güvenlik güçlerimizin işini kolaylaştırmıştır. Hak sistemimiz sayesinde belen fişeği atan ve ona arkalama edenlerin topu cinayete girişim suçundan tutuklamıştır. Bu kararın Türk futbolu namına aynı milat olacağına inanıyorum. Göztepe olarak Altay Kulübü ile eş açıklamamızda, bu çirkinliğe karşın taraftarlarımızı sağduyuya çağırma ettik. Göztepe Kulübü namına yapılan provokasyona karşın alacağımız cezanın farkındayız, bilincindeyiz amma eşhas da imdi bildirme korkulu şekilde cezalandırılmalı ve kulüplere cebin bu ceviz yerine kullanılmamalıdır.”

Sepil, bu soy olaylardan sonra suçu dinamik bireylere tam cezaların kesilememesinin balaban bir dava olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ukubet hukukunun temeli iki kelimedir: suç bireyseldir. Bu evrensel yaklaşım, sporda kimi vakit değişik uygulamalarla karşımıza çıkıyor. Artık çıkmasın. Kulüpler sorumludur ve gerekenler yapılacaktır. Ancak suçu etkili bireylerin üstelik kulüpleri kalkan namına kullanmasına bundan sonra ‘dur’ sagu zamanı gelmiştir. Bu olayları gerçekleştiren kişiler sunu dokunaklı biçimde cezalandırılmalıdır. Sunulan cezalar eş olmalıdır. Entelekt, adil ve çabuk sonuçlanmalıdır. Fenerbahçe Başkanı Büyük Koç’un da geçtiğimiz günler da söylediği kadar, statlardaki azrail yetersizliği zımnında bu saldırıları yapanların belirleme edilmesi haddinden fazla zorlaşıyor. Burada, lazım kulüpler gerekse federasyonumuzun seçme tip desteğe degaje olduğunu anımsatmak isterim. Imdi taraftar diyerek herhangi bir cins vandallığı yapanları, cürüm işleyenleri, kimesne korumasın, kollamasın.”

Müsabaka atılan fişeğin hemen Mehmet Çakır’ı değil kül tribünü vurduğunu bildiren Sepil, “Rakip düşman değildir. Hırs, çekişme değildir. Gocunmak, zayıflık değildir. Eğlenmeyi tekrar öne çıkarmalıyız. Biz Göztepe Kulübü yerine yıllardır çocukların ve kadınların tribünlerde olması amacıyla koskocaman projeler yürütüyoruz. Çocukların ve kadınların olmadığı tribünleri futbolda yeterli görmedik. Rastgele öz karşın geleceğe olan inancımızdan vazgeçmedik ve yıllardır sürdürdüğümüz toplumsal projeleri futbolun, sporun sunturlu tarafı yerine desteklemeye kararlılıkla devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: