Samsun ve çevre illerde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Samsun, Çorum, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Tokat ve Amasya’bile 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Samsun’dahi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda merasim düzenlendi.

Öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlayan Vali Zülkif Dağlı, konuşmasında, 600 almanak ayrımsız cihan devletinin mirası üzerinde yükselen zinde Cumhuriyet Altını’in Gazi Mustafa Eksiksizlik’in lakonik şekilde tabir ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine tart mücadelesini evvel günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürdüklerini söyledi.

Bugün 2023, 2053 ve 2071 vizyonu hedefine odaklanarak kullanılmamış ve daha nazik başarılar için gençlerin kendisini hazırlamasını talip Görgüsüz, “Rum’daki bin almanak varlığımızdan, ülkemizi dünyanın bildirme büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek ebedileştirme hedefimizden asla ödün vermeyeceğiz. Bu muazzez millet ülkemizi, Türkiye’nin geleceğini, ay yıldızlı bayrağı namertlere çiğnetmeyecek. Umum halkımız bilmektedir ki geri ASALA, bugün FETÖ, PKK ve DEAŞ namına karşımıza dikilmektedirler. Bugün birliğimizi, kardeşliğimizi istemeyen kötü güçler bed senaryolarından, karışık oyunlarından hoşgörüsüz durmayacaklar ve isimleri yürümek yoluyla karşımıza geleceklerdir. Çünkü bunlar 100 yıl ilk emellerini gerçekleştiremeyenlerin uzantılarıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın arkası sıra öğrenciler umum oyunları gösterisi sundu, askeri topluluk mini konser verdi.

Kutlama programı argıt töreniyle sona erdi.

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Rençper makamında tebrikleri akseptans etti.

Ardından Kadeş Barış Meydanı’ndaki törende vatandaşların bayramını kutlayan Dikici, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin sürgit yaşaması temennisinde bulundu.

Rençper, daha sonraları yıl ortamında yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Halk oyunları, mehter ve cimnastik gösterileriyle bitmeme fail merasim, küçümseme geçişiyle sonuç buldu.

Çankırı

Çankırı Milli İrade Meydanı’nda planlı tören, Ilbay Abdullah Ayaz, Belediye Reisi İsmail Hakkı Salim ve Garnizon Komutanı Tugay Salih Büyük’ün vatandaşları selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Vali Ayaz, günün mana ve önemini belirten enformasyon yaptı.

Ayaz, Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. yılına ulaşmanın ve kutlamanın gururu içerisinde olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Altını’in kurulduğu 99 sene eski ruh kadar güre ve 99 yıllık tecrübeyle gelecek yüzyılı bilcümle beraber düz yazı edecek tehlikeli ve kuvvete ehil olduğunu belirten Ayaz, “Cumhuriyete revan yolda yapılan fedakarlıklar, çekilen çileler, kaybedilen canlar ve bilcümle fedakarlıkların gençlerimizin bilincinde olduğunu düşünüyor, onlara bağımsız bire bir sıkıntılı çoğaltmak amacıyla yapılan fedakarlıklara erbap çıkma ve ülkemizin 99 yılda geldiği seviyenin çokça henüz ilerisine taşıyacak himmet ve fedakarlıkla çalışmalar yapacaklarına inanıyorum.” diyerek konuştu.

Daha sonradan öğrenciler şiirler okudu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Aynı Yudum Rum Efsanesi Umum Oyunları Topluluğu eylem sundu.

İl Güllabi Komutanlığı Güvenlik Komando Er Bölük Komutanlığınca silahlı gösteri yapılmasının ardından dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Tören, söz geçişiyle sona erdi.

Sinop

Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Vali Erol Karaömeroğlu, makamında tebrikleri kabul etmesinin peşi sıra İskele Meydanı’nda Belediye Başkanı Sulh Ayhan ile törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Karaömeroğlu, günün meal ve önemini belirten tıpkısı enformasyon yaptı.

Karaömeroğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’de Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp 29 Teşrinievvel 1923’te zar ettiği Cumhuriyetin bırakılan en büyük miras ve vazgeçilmez tıpkı derece olduğunu söyledi.

Törende şiirlerin okunması, spor ve el oyunları gösterisinin peşi sıra İl Kurnaz Komutanlığı Güvenlik Komando Kısım Komutanlığının tüfekli hareketler gösterisi, izleyenlerden alkış aldı.

Program merasim geçişi ile son buldu.

Kastamonu

Kastamonu’da Ilbay Avni Çakır makamında hezel tebriklerini kabul etti.

Daha sonraları Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden programda Çakır ve Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Vali Çakırdoğan, enformasyon yaptı.

Ardından el oyunları ve spor kulüpleri gösteri sundu, öğrenciler şiir okudu. Çalgı Aleti dinletisinin arkası sıra Cingöz Kontrol Istirdat ekipleri ayrımsız otelin çatısından iple inerken Türk bayrağı açtı.

Açıkgöz Komando Er Terbiye Söz Komutanlığı Gösteri Birliğince verilen silahlı ve silahsız gösteriler de izleyenlerin beğenisini topladı.

Tokat

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun Valilikte protokol üyelerini kabulüyle başlayan merasim, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme etti.

Burada korku duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali Hatipoğlu, yaptığı konuşmada, bayramı balaban tıpkısı galeyan süresince kutladıklarını söyledi.

Program derbent töreniyle sona erdi.

Törende İl Kurnaz Komutanlığına bağlı komandolar de eylem sundu.

Amasya

Amasya ve ilçelerinde, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Ilbay Mustafa Masatlı’nın Valilikte protokol üyelerini kabulüyle başlayan tören, daha sonraları Çetin Güzel Meydanı’nda devam etti.

Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Zerrin ve Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Örenlik katılımcıları selamladı.

Törende yıl içre türlü yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Şiirlerin okunması, ahali oyunları gösterilerinin peşi sıra program argıt töreniyle sona erdi.

Share: