Samsun’da güzeşte yıl 117 bin kişiye ücretsiz amansız hastalık taraması yapıldı

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen kanser taraması kapsamında Samsun’bile sabık yıl 117 bin birey ücretsiz taramadan geçirildi.

İl Samsun Afiyet Müdürü Muhammet Şanlı Oruç, yaptığı yazılmış açıklamada, Keyif Bakanlığı koordinasyonunda ölçülü ücretsiz amansız hastalık taraması karşı vukuf verdi.

Kanserde er teşhis ve tedavinin çokça şişman öneme sahip olduğuna bel eden Oruç, bundan sonra kişiye erken kişileştirme imkanı sunarak mümkün amansız hastalık riskinden müzaheret etmek amacıyla il merkezi ve kırsal yerlerde etkin faaliyet yürüttüklerini belirtti.

Kamu ve özel keyif tesislerinde güzeşte yıl 40-69 gözyaşı arası 55 bin kadının meme başı kanseri, 30-65 yaş arası 30 bin kadının serviks kanseri, 50-70 gözyaşı arası 32 bin kişinin da kolorektal amansız hastalık olmak amacıyla toplanmış 117 bin kişinin amansız hastalık taramasını tamamladıklarını anlatan Oruç, şöyle devam etti:

“Veriler bize averaj yüzdelik 6 düzeyinde tarama sonrası kanseri riski ortaya çıktığını göstermektedir. Bu birlikte memleket genelinin tamamındaki taramada kestirmece 7 bin kişinin amansız hastalık riski şüphesiyle doğacak tetebbu üzere hastanelerimize yönlendirildiğini göstermektedir. Bu cirim de kanser taramalarının, kanserin erken teşhisindeki önemini bire bir nöbet henüz göstermektedir. Kanser farkındalık çalışmalarımız yalnız taramalarla kapalı kalmamış, brifing çalışmaları çerçevesinde 25 binin üstünde vatandaşımıza amansız hastalık ve amansız hastalık taramaları için hikmet verilmiştir. Merkeze uzak noktalarda kâin vatandaşlarımıza cümbüşlü kanser tarama aracımızı göndererek taramalar durumunda yapılmıştır.”

Alelhusus merkeze ırak yerlerde yaşayanların amansız hastalık tarama hizmetlerinden yoksun kalmaması için çalıştıklarını vurgulayan Oruç, şunları kaydetti:

“Kıvrak amansız hastalık tarama çalışmasından feyizlenmek isteyenler tıpkı telefonla bizlere ulaşarak evlerine arz yakın yerde taramalarını yaptırabilir. Bu çalışmalarda amacımız er teşhisle birçok amansız hastalık türünün önüne geçilebileceği bilincini kül halkımıza aktarmak, olabildiğince çok risk grubundaki insanımıza ulaşarak hayati riskle karşılaşmalarını çelmek üzere kanser taramaları yapmaktır. Ücretsiz kendisine Esenlik Bakanlığımız vasıtasıyla verilen bu hizmete vatandaşlarımız KETEM’lerimiz, metin maltalık merkezlerimiz, sülale sağlığı merkezlerimiz ve kaza sağlık müdürlüklerimizde aceleten ulaşabilirler.”

Share: