Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan global markalara “Türkiye’ye yatırım” çağrısı Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu dönemde domestik üreticilerin yatırımlarının olduğunu fakat nasıl nazik yetenekli yatırımları, toptan markaları birlikte Türkiye’ye kazandırmaları gerektiğini belirterek, “İşte Borusan benzeri müvezzi amma Borusan’ın sanayici ayağı bile var. BMW’yi buraya çekebiliriz, Honda’yı, Yamaha’yı buraya çekebiliriz.” dedi.

Motor Endüstrisi Derneği’nce planlı Türkiye Motosiklet Çalıştayı’nın açılışı, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Motor Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı ve DÜRÜST Tümen Sakarya Mebus Kenan Sofuoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Vekil Varank, burada yaptığı konuşmada, dünyanın her durumunda şehirlerde mobilite seviyesinin arttığını ancak muvasala, park yeri, yoğun trafik gibi sıkıntıların site hayatını münasebetsiz etkilediğini, bu kapsamda motosikletin dünyada henüz çabuk yaygınlaşmaya başladığını aktararak, e-ticarete olan talebin gün günden artmasının da fasıl için eke fırsatları birlikte getirdiğini belirtti.

Varank, motosiklet sektörüyle alakadar namına Türkiye’nin kendine özgü avantajları olduğuna dikkati çekerek, “80 milyonun üstünde nüfusumuz, dinç benzeri nüfusa topluluk olmamız, ülkemizdeki mutedil abuhava, konforlu ve kullanılmamış otoyollarımız bu avantajlardan hoppadak biraz tanesi. Tığ burada nazik tıpkısı gelişme potansiyeli olduğu hususunda göz temsilcileriyle hemfikiriz. Ayrıksı taraftan bakıyorsunuz büyüyen tıpkısı birlikte elektrikli mobilite sektörü var. Elbette bunun otomobillerde olduğu kabilinden motosikletler üzerinde üstelik koca yansımaları oldu, olmaya devam edecek. Ihtimal anadan görme motosikletlerin üretiminde dünyadan aynı parça geride noksan olabiliriz fakat elektrikli motosikletler hususunda önümüzde berrak olan fırsat penceresini da şu anda yakalama imkanımız var. Bu manada canlı şekilde misil alabilmek amacıyla paydaşlarla daima bildirişim halindeyiz, çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

2023 Uran ve Uygulayım Bilimi Stratejilerinde koydukları tıpkı maksat olduğunu, imalat sanayinde itidalli yüksek ve yüksek teknolojilerin payını yüzde 50’ye çıkaracaklarını, motor, bisiklet, scooter gibi iki tekerlekli araçların da üstünde özenle durdukları alanların başında geldiğini dile getiren Varank, Mobilite Çevirgeç ve Teknolojileri Öğün Haritası kapsamında elektrikli çevirgeç kullanımının desteklenmesi yönünde hedefler belirlediklerini, bu sefer haritasında kayran düzlük hedefleri de hayata geçireceklerini ifade etti.

“Türkiye’birlikte katlanılamaz benzeri potansiyel var”

Nazır Varank, Teknoloji Odaklı Endüstri Hamlesi Programı ile motosikletleri de destek kapsamına aldıklarını ve oldukça konsept araçların de hamledeki mobilite çağrısı kapsamında desteklenmesine başlandığını belirterek Getgo firmasının elektrikli mobilite uzlaştırıcı geliştirme projesini etap programı kapsamında kabul ettiklerini ve prototiplerin hazır olduğunu dile getirdi. Varank, elden bu projenin muvaffakiyetli olması halinde sağlayacağı eklenmiş değerin 5 yıl içerisinde 4,5 bilyon liranın üzerinde olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu dönemde yerel üreticilerimizin yatırımları var. Üste sabık tıpkı arkadaşımızın Instagram paylaşımından gördüm işte firmalarımız sınırlı dışında sunumlara gidiyorlar. Hangi kadar kudretli olduğunu yabancılar haklarını tasdik ediyor ama bizim bu dönemde banko iri çaplı yatırımları, toptan markaları bu ülkeye kazandırmamız lazım. İşte Borusan benzeri distribütör ama Borusan’ın sanayici ayağı da var. BMW’yi buraya çekebiliriz, Honda’yı, Yamaha’yı buraya çekebiliriz. Doğrusu şu anda tedarikçi olan firmalarımız birlikte var, Türkiye’dahi bunların parçalarını üreten firmalarımız de var. Ben bu kürsüden kameralarda var açık kart veriyorum, burada tığ Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı olarak hangi teşviki verebilirsek, ne desteği verebilirsek… Yeter ki bu firmalar buralara gelsinler, buradaki partnerleriyle ortak türlü, kendileri bu yatırımları yapabilirler ama tığ bunları desteklemeye hazırız kâfi kim Türkiye envestisman yapsınlar. Üretim olsun, istihdam olsun ve tabiatıyla ihracat olsun.”

Salgın ile alay malay Türkiye’nin üretimde dünyada bire bir eşkal büyüklük konumuna gelmesinin de hızlandığına belen fail Varank, bunu 20 yılda Türkiye kazandırdıkları sanayi ekosistemi sebebiyle başardıklarını söyledi.

Varank, “Bunu elbette başardık? Kamu acun kapanmaya giderken biz sanayimizi çalıştırarak gerçekte Türkiye’nin ne kadar emniyetli ayrımsız liman olduğunu tekmil dünyaya gösterdik. Buradan kişioğlu vereceğim kusura bakmasınlar Çin’üstelik tedarikçiler telefonlarını açmazken bizim firmalarımız siparişlerini doldurmak amacıyla boyuna çalışıyorlardı. Zımnında burada dayanılmaz bir potansiyel var. Bu potansiyeli değerlendirelim. Yerel firmalarımız şu anda yavaş yavaş harekete geçtiler. Bunlar de değerlendirirsin, biz bunlara temas kalem desteği vereceğiz” diye konuştu.

Konuşmasında firmalara bile seslenen Varank, “Türkiye’ye getirilen ürünlerde kimi zaman teessürat yaşıyoruz. ara sıra farklı gösterimlerle ayrımlı ürünlerin satıldığını görebiliyoruz. Kalitesiz ürünlerin piyasaya girebildiğini görüyoruz. İşte burada üstelik bizim hem distribütörlerden hem üreticilerden ricamız lütfen bu yollara gitmesinler. Filhakika sabık yıl itibarıyla çokça nekes denetimlere başladık. Burada vatandaşın sağlığına beis verecek ürünleri tığ bu ülkede elde etmek istemiyoruz. Üstünde hangi yazıyorsa o kitap satılsın, hangi standart gerekiyorsa o standartta bu üretimler, bu dağıtımlar yapılsın.” ifadelerini kullandı.

“Sunu gücük zamanda motor endüstrisinde birlikte istediğimiz atılımı yakalayacağız”

Nazır Varank, motor endüstrisini destekleyecekleri birçok uygulamanın olduğuna işaret ederek, desteklere ilişkin bilgi verdi.

Varank, tıpkı müjdeyi birlikte tutmak istediğini belirterek, “Yılbaşında Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Şu anda otomotiv sektöründe nazik işletmelerin yerlileştirilmesine ihtiyaç duyduğu ürünleri belirlemek ve bu ürünleri üretecek KOBİ’leri eşleştirmek bizim vasıtamızla oluyor. Yani manuel ayrımsız şekilde gerçekleşiyor. Ama Sayısal Tedarikçi Platformu Projesi ile şişman işletmelerle KOBİ’ler bu platform üzerinden benzeri araya gelecekler, ürünlerin geliştirilmesi süreci elan sonradan KOSGEB vasıtasıyla yani, bizim tarafımızdan desteklenecek.” diyerek konuştu.

Bunun kabil değişik uygulamaları paylaşmaya bitmeme edeceklerini, uygulayım bilimi geliştirme anlamında dahi tıpkı ivme yakalandığını aktaran Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“bundan sonra yapacak işimizin olduğunun bile farkındayız. Bu manada ekti bire bir şekilde çalışmaya bitmeme edeceğiz. Türkiye büyüyor. Türkiye sanayisi balaban tıpkı ivmeyle şu anda gelişmeye devam ediyor. Ülkemiz yaptığımız enfrastrüktür yatırımlarıyla, yetiştirdiğimiz şahane âdem kaynağıyla gelişigüzel alanda zirveye oynamaya aday. Tığ otomotiv endüstrisinde lacerem TOGG’la akıllıcasına zamanda, doğru teknolojiye yatırım yaptıysak, aynısını motosiklet endüstrisinde dahi yapabiliriz. Türkiye’nin önünde bu manada hiçbir bariyer olmadığına inanıyoruz. Bilakis Türkiye’nin bu alanda birçok avantajı olduğunu görebiliyoruz. İnşallah bu avantajları sunma mebzul şekilde kullanarak, genişlik gücük zamanda motosiklet endüstrisinde üstelik istediğimiz atılımı yakalayacağız.”

Küşat töreni, Bakan Varank’a armağan ikram edilmesiyle sona erdi.Share: