ŞANLIURFA’DA, BİBERLE HAZIRLANAN 63 KEMIRMEK TANITILDI

ŞANLIURFA’bile yörede ‘isot’ yerine adlandırılan pul biberden yapılan ve kentin plakası olan 63 asıl yerel kemirmek tanıtıldı.

Şanlıurfa’dahi, biberden yapılan 63 çeşit yemeğin tanıtımı şefler vasıtasıyla yapıldı. Tanıtım etkinliğine katılan Büyükşehir Şehremini Zeynel Abidin Beyazgül, yemeklerin tadına baktı. Kentin isot ile bütünleştiğini ve seçkin yemekte kullanıldığını tamlayan Zeynel Abidin Beyazgül, “Bizim çocuklarımız çiğköfte ile yetişiyor. Ayrıksı illerde kollar benzen ile beslenirken bizimkiler ise çiğköfte ile yetişiyor. Bakar mısınız yerken hiç biberli de gelmiyor. Urfa’dahi çocuklarımız düşüncesiz durmadığında ‘ağzına dokunaklı süreriz’ demiyoruz çünkü üzücü mükafattır. Ne diyoruz, ağzına tatlı süreriz diyoruz” dedi.

Her ilin yer müstehap lezzetlerinin farklı çeşitlerinin yapıldığına dikkati çekici Beyazgül, ‘Bazı yerlerde benzeri eser çok sevilince o ürünün rastgele çeşidinin yapıldığını yolmak kabil oluyor. Karadeniz’e baktığımızda hamsiyi görüyoruz. Orada birlikte hamsinin mütenevvi türlerde kemirmek ve tatlılarını görüyoruz. Karadenizliler üzere hamsi ne ise Şanlıurfalılar için üstelik isot odur. İsot yarmak tekaüt bire bir iştir arada sırada Şanlıurfa’daki hanımlarımız kendi kuruttuğu isotu benimsemek istemez. Başkaca benden değerli iste ama isot isteme sözlerini da duyabiliriz isot amacıyla. Kadınlar yaptıkları isotu önceki geçmiş çiğköfte üstelik denerler. Eğer o isot güzelse ve çiğköfte yenildikten sonra mideye dokunmazsa ona bakarak puanlama dahi yapılır” şeklinde konuştu.

Share: