Şark Marmara ve Günindi Karadeniz’de Diyanete sadık kurumlarda zelzele tatbikatı yapıldı

Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Kocaeli’birlikte, İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedi Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı aksiyon birliğiyle “Yer Sarsıntısı Anı, Çök Numara Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Sakarya genelindeki ülke ve kaymakamlık müftülükleri, terbiye merkezleri, Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ve Kur’an Kursları’nda yapılan tatbikatta personel, siren çalmasıyla düzentileme alanlarında “çök-hile-tutun” tekniğini uyguladı.

İkinci sirenle binaları boşaltma fail çalışanlar, ivedili toplanma alanlarında ayrımsız araya geldi.

Tatbikata katılan İl Afet ve Müstacel Kapsam (AFAD) Müdürü Hüseyin Kaşkaş, güzeşte yılın “facia eğitim bilimi yılı” ilan edilmesiyle Türkiye’birlikte yaklaşık 51 milyon kişiye kıran farkındalık eğitimi verildiğini anımsattı.

Bu yılın bile manevra yılı zar edildiğine meni eden Kaşkaş, yıl boyunca çeşitli tatbikatların yapılmaya devam edeceğini söyledi.

Kaşkaş, “Bu tatbikatların amacı, olası depremde makul çizgi şeklini yapabilmek. Onun için bu tatbikatları ne büyüklüğünde kesif yaparsak, hareket takkadak üstelik bunları yapma imkanımız o kadar kolaylaşır.” dedi.

İl Müftüsü Hasan Başiş üstelik tatbikatların heybetli olduğunu anlatım ederek, İslam’ın önceki tedbiri kaynak ettiğini dile getirdi.

Bolu

Bolu Sandallar Uluslararası Nahiye Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda planlı tatbikata, Ilbay Erkan Kılıç, AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş, İl Müftüsü Mürtefi Kasıt Tahiroğlu, İl Güven Müdürü Sadettin Aksoy, kat müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin eğitim gördüğü sınıflarda sıralara oturan Vali Tığ, tören düzeni üyeleri ve öğrenciler, sirenin çalmasıyla “çök-tonga-tutun” tekniğini uyguladı. Elan bilahare bina tahliye edilerek sakıncasız alanda toplanıldı.

Ilbay Tığ, yer sarsıntısı bölgesinde olduklarından tedarikli olunması gerektiğini belirterek, “Eğitimlerimizi eskiden yapmamız gerekiyor. Bu çalışmaları birlikte bunun amacıyla yapıyoruz. 9 Kasım’birlikte da yükseköğretime ilişkin öğrenci yurtlarında analog manevra yapılacak.” dedi.

Düzce

Düzce’da Koruyan Hasan Şen Kur’an Kursu’nda düzenlenen tatbikatta, belirlenen saatte sirenler çaldı.

Öğrenciler, eğitim gördükleri sınıflarda rahle ve sıraların altına çökerek bire bir süre bekledi, henüz bilahare elleri başlarının üzerinde binadan çıktı.

AFAD, UMKE, Türk Kızılay, Düzce Belediyesi İtfaiyesi ve fahri istirdat dernekleri, öğrencilere beklenen zelzele ve yangında yapılacaklar konusunda eğitim verdi.

Etkinliğe katılan Düzce Valisi Cevdet Atay, öğrencilere afet üstüne yapılması gerekenleri anlattı.

Karabük

İl Müftülüğüne vabeste Haliliye Kur’an Kursu’nda düzenlenen tatbikatta, öğrenciler sirenler çalmasıyla sıraların altına çökerek “çök-komplo-tutun” tekniğini uyguladı.

İkinci sirenle alay malay binaları tahliye eden öğrenciler, ivedili toplanma alanlarında bire bir araya geldi.

Tatbikata katılan Ilbay Fuat Gürel, yer sarsıntısı simultane panik olunmaması gerektiğini belirterek, “‘Çök-kol-tutun’ tekniğini infaz etmek muhteşem. Panikle cam önlerine evet üstelik merdiven boşluklarına koşmazsak, ölümler bu büyüklüğünde artmaz. Merdiven boşluklarından kaynaklı ölümlerin haddinden fazla fazla olduğunu gördük. Çocuklarımıza afetlerle mücadele etme yöntemlerini öğretebilirsek kayıplarımız beş altı olur.” diye niteleyerek konuştu.

Zonguldak

Zonguldak İl Müftülüğünde gerçekleştirilen tatbikatta, keyif, itfaiye aracı, polis, açıkgöz ve AFAD ekipleri hazır bulundu.

Ekipler, müftülük çalışanlarını ve Kur’an Kursları’nda terbiye gören çocukları sakıncasız şekilde binadan tahliye etti.

AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör, gazetecilere, tatbikata ilişkin bilgelik verdi.

Tatbikatı, Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri da izledi.

Kocaeli

İzmit İlçe Müftülüğüne vabeste Gölkent Ayvaz Leyli Hafızlık Kur’an Kursu’nda gerçekleşen tatbikata, Vali Seddar Çetince, AFAD İl Müdürü Mehmet Sakıncasız Koçan, İl Müftüsü Sinan Âlem üstelik katıldı.

Öğrenciler, ekiplerin kontrolünde sınıflardan güvenle boşaltma edilerek acil içtima noktasına getirildi.

Ilbay Seddar Müşkül, tatbikata ilgilendiren şunları söyledi:

“Tatbikatın amacı, sarsıntı meydana geldiğinde müstacelen çökmeyi, kapanmayı, tutunmayı ve sarsıntı geçtikten sonradan üstelik acilen tahliye etmeyi, tahliye ettikten sonra şişko hayat alanlarında hele kurs, okul gibi alanlarda sayım gerçekleştirilmesi ve gerileme altında herhangi biri var mı bulunmayan mu tespitlerinin dimdik yapılması, taharri istirdat faaliyetlerinin dahi dolgunca şekilde yapılmasını sağlamaktır. Tatbikatlarımıza bu sene içerisinde devam edeceğiz.”

Share: