Sarsıntı bölgelerinde yaşayanlara dirimlik uyarma: Radon gazı kansere amil oluyor

Zelzele bölgelerinde yaşayanlara dirimsel uyarı: Radon gazı kansere etken oluyor

DÜZCE – Sarsıntı yıkıcı etkisinin yanı sıra kayran yeryüzü hareketleri ile yeryüzüne sâdır radon gazı ile amansız hastalık bile yapabiliyor. Özellikle sarsıntı bölgelerinde hasarlı evlerin zeminlerinde oluşan çatlaklardan ve makbul kuyu sularına özen çeken Düzce Özel Çağsu Hastanesi Sine Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gaye Acat, uyarılarda bulundu.

Meydana mevrut depremlerin arkası sıra toprakta ve yapılarda oluşan çatlaklardan yeryüzüne sâdır radon gazı tıpkı zamanda kuyu sularında de bunaltıcı şekilde bulunuyor. Radon gazı sismik aktivitenin ağırbaşlı olduğu bölgelerde elan fazla görülüyor ve eş sağlığını yıldırma ediyor. Düzce Özel Çağsu Hastanesi Ahşa Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Garaz Acat, Amerika’de yapılan çalışmalarda beniz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması zımnında amansız hastalık olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri ile radon gazı arasında aracısız tıpkısı veriş bulunmaktadır. Amerika’dahi yapılan çalışmalarda beniz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması sonucunda kanser olduğunu biliyoruz” dedi.

Acat özellikle, bodrum katlarda yaşayanların evlerini sık sık havalandırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Alelhusus depremlerin yaşandığı ve kayran şeş sularının tehlikeli namına kullanıldığı şehirlerde ev ortamlarında radon gazının henüz efdal olduğunu biliyoruz. Özellikle bodrum merhametsizce olan evlerde zelzele nedeni ile boşluk oluşmuşsa bu evler sıkça havalandırılmalı. Düzce’üstelik dallı güllü, bodrum katında mütezayit ve duvarlarında çatlaklar olanlar evlerini sıkça havalandırmalı. Evlerde kuyu suyu kullanılmamasını birlikte referans ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: