Sarsıntı bölgesinden mevrut doktordan yürek burkan açıklama: “Çıkarılan çocukların bütünü benimkilere benziyordu”

Zelzele bölgesinden mevrut doktordan yürek burkan açıklama: “Çıkarılan çocukların bütünü benimkilere benziyordu”

Depremzedelere icra vekili doktordan can alıcı meşruhat: “Ailesi olmayanlar, çocuklarının yerini bilmeyen aileler var”

– “Allah benim çocuklarıma dahi ameliyat ettiğim çocuklara de acısın”

-“1999 Depremi’nde ailem çökme altındaydı, bölgede şaşırdığım aynı şey olmadı”

-Yıllar evvel ailesi depresyon altındaydı, bugün enkazdan çıkarılanları otama ediyor

İSTANBUL 1999 Depremi’nde ailesi çöküntü altından çıkarılan Doç. Dr. Perçin Caşkan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanan vatandaşlara iflah olabilmek için alana koştu. Bölgede yaşadıklarını anlatan Doç. Dr. Caşkan, “Ailem, 1999’da gerileme altındaydı, gerileme başında beklemek nedir biliyorum. O kadar pres şerait ki orada 6 şiddetinde artçılar olurken işler masası o süratle sallanırken bile düşündüğüm yegâne özdek; Cenabıhak benim çocuklarıma üstelik faaliyetler ettiğim çocuklara bile acısın. Şaşırdığım tek benzeri madde olmadı, 1999 Depremi’ndeki şeyleri yaşadım, çabucak işimi yaptım. Zira çıkarılan çocukların da hepsi benim çocuklarıma benziyor. Sonrasında hastaneme döndüm. Burada ailesi olmayanlar, çocuklarının nerede olduğunu bilmeyen aileler var, çivi başına el” dedi.

Geçtiğimiz pazartesi günü Kahramanmaraş’ta meydana mevrut iki büyük deprem 10 ilde şişman yıkımlara neden olurken yaralı vatandaşların tedavisi de Türkiye’nin birçok noktasında bitmeme ediyor. Depremler sonrası bölgeye ülkenin dört bir yanından doktorlar her an hastalara şifa olmak üzere çabalarken Çam ve Sakura Site Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi Büro Sorumlusu Doç. Dr. Perçin Caşkan da bölgeye anbean depremzedelerle ilgilenmişti. Sonrasında baştan İstanbul’daki görevinin başına dönen Doç. Dr. Caşkan, 1999 yılında bakir mezun bire bir doktor adına fariza yaptığını ve ailesinin da 1999 Depremi’nde depresyon altında kaldığını rapor etti. Doç. Dr. Caşkan, bir vakitler yaşadıklarını ve bugün Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgede yaşadıklarını anlattı. Caşkan’ın bölgedeki çocuklara ilişik açıklamalarıysa yürkelere dokundu.

” Ailem 1999 Depremi’nde gerileme altındaydı, enkaz başında özlemek nedir biliyorum”

Hareket bölgesindeki izlenimlerini nâkil Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Kürsü Sorumlusu Doç. Dr. Perçin Caşkan, “İlk önceki Adıyaman sonrasında Malatya iline uçtum. 12’nci saatte zelzele alanındaydım. Bodur sürede tıpkısı bütün kurmak yerine bence feyiz kaydetmişiz, hareket çivi başına ağırlık aynı husus. Benim ailem, 1999’dahi Gölcük’te depresyon altındaydı. Ego parasız yakını ne buyurmak, çöküntü başında yoklamak nedir biliyorum. Tıpkı anda terbiye ve araştırı hastanesinde çalışıyordum, o hastaları yönetmek yumruk bir husus, gayet ongun biliyorum. İnsanların panik haliyle yapabilecekleri şeyler çok kısıtlanmış. O anlamda haricen destek verilmesi kesinlikle çok koca. Gittiğimde doktor arkadaşlarımla, bilcümle esenlik personelleri de yapabileceğimiz değme tür özdek amacıyla size destek vereceğiz dedim. plastik ameliyat uzmanıyım, bunun dışında aynı sürü madde amacıyla destek olabileceğimizi söyledik. Depremden evvel çıkanlar genelde torunlar, engel görenler, en çok üzüldüklerim bile onlar. Plastik cerrahların ilk ilk alana gönderilmesinin nedeni şu; crush yaralanması dediğimiz ayrımsız ezilme yaralanması türü var. Ezilme yaralanmalarında bastırık şu; gerileme altında küsurat evet bile aynı yere sıkışan dokularda, kaslarda şişme ve zarar görme oluyor. O kasların bir şekilde kişinin kendi bedenine uymazlık vermemesi üzere makul müdahalelerle kasların açılması gerekiyor. Benim ekibim üç kişiydi. Depremzedelere belli kesiler yaparak kasları rahatlattık. Kasları rahatlatamazsak eğer, daha sonrasında hele enkazdan geç kurtarılan hastalarda oluyor. O kaslardan çevreye yayılan, vücuda zarar verebilecek bir sürü etken var. O faktörlerin yayılmasını çelmek için ilk müdahaleleri yaptık. 112 çekicilik ambulanslarıyla hem kendi hastanemize, hem İstanbul, Ankara ve yer hastanelere Elazığ başta görünmek amacıyla depremzedeleri devrettik” ifadelerini kullandı.

“Çıkarılan çocukların hepsi benim çocuklarıma benziyordu”

17 Ağustos 1999 Depremi’nde ailesinin dahi çöküntü altında kaldığını ve bu süreçte yaşananları hem tıpkısı doktor hem de tıpkısı depremzede yakını namına anladığını anlatan Doç. Dr. Caşkan, “Depremin altıncı gününde ben sahadan ayrıldım, kendi hastaneme düşüncesiz döndüm. Altıncı günden itibarense yapılacak şeyler; geç dönemde çıkarılanlar amacıyla maatteessüf haddinden fazla dramatik tablolar. Burada bir nice hastamız var, onlar için ölen dokuların, kişinin kişi vücuduna uymazlık vermemesi için vücuttan uzaklaştırıyoruz. Bir zamanda bunlardan vücuda yayılan başka faktörler olduğu amacıyla bu hastaların diyaliz gereksinimi oluyor. Birçoğunu kısık bakımda izliyoruz. Burada ailesi olmayanlar, çocuklarının nerede olduğunu bilmeyen aileler var. Çivi başına tahakküm bir uzanım. Tanrı yardımcımız olsun. Hastalarda önceki evvel dokularını rahatlattık, branş ve bacaklarının dolaşımını sağladık. Henüz sonrasında kim tehlikesiz olun, bunlar bile o kadar baskı şartlarda ki orada bulunduğum sırada şeş şiddetinde artçılar olurken da faaliyetler masası o müstacelen sallanırken bile düşündüğüm tek öz; Cenabıhak benim çocuklarıma de işler ettiğim çocuklara birlikte acısın. Ego 1999 depreminde kullanılmamış çıkışlı hekimdim. İzmit Okmeydanı’nda nöbetçiydim o tün sahaya ulaşmam beş saat sonraydı. İzmit merkezden de zat evime Gölcük’e kısaca on yedi kilometre bilgisiz ulaştım. Aileme ulaşmamda tahminî 12 saat sürdü. Ailem evin çöken kısmından kestirmece 3 saat bilahare dışarıdaydı. Tanrı’tan zelzele sırasında yakınlarımdan birini kaybetmedim, amma hangi kaybettim; o devir el telefonu da olmadığı için herhangi bir anım, ilkokulum, lisem birçok arkadaşım bulunmayan. Hatırladığım çokça tıpkısı husus birlikte namevcut. Ben depresyon altında kalmadım, yer sarsıntısı bölgesine gittiğimde on paralık şaşırdığım tıpkı molekül olmadı. 17 Ağustos 1999 Depremi’nin tıpkı şeylerini yaşadım. ve doktor olduğum amacıyla elden işimi yaptım. Can adına düşünebileceğim bir pozisyonda değilim. Zira çıkarılan çocukların birlikte kâffesi benim çocuklarıma benziyor” ifadelerini kullandı.

Share: