Seksiyon temsilcileri Samsun’un turizm potansiyelini masaya yatırdı

Samsun’bile, Ölçülü Karadeniz Turizm Paneli’nde kentin turizm potansiyeli ele alındı.

Itidalli Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Türkiye Gezi Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Atakum Belediyesinin katkılarıyla kentteki benzeri otelde düzenlenen panelde, yolculuk acenteleri ve bölüm temsilcileri tıpkısı araya geldi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, açılışta yaptığı konuşmada, kentte turizmin geliştirilmesi üzere aç tıpkısı açılım gerektiğini, bu kapsamda Ilımlı Karadeniz Turizm Paneli’ni önemsediklerini söyledi.

Samsun başta gelmek amacıyla Sinop, Amasya, Tokat ve Ordu’ya gezgin kısaltmak için ne yapılması gerektiğinin planlanmasının önemine değinen Görgüsüz, “Neden Antalya’ya değil dahi buraya gelsin? Neden Bodrum’a değil birlikte buraya gelsin. Ihtimal bunların üstünde durmamız lazım.” dedi.

Görgüsüz, kentin bir nice alanda turizm potansiyeline erbap olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tığ çok balaban tıpkısı meram kitleye seslenme edebiliriz. Apayrı keyif turizmi. Spor altyapımızın çokça bol olduğunu biliyoruz. Konaklama tesislerinde beş peyda, dört ve üç bulutsuz otellerimiz çokça fazla. Şüphesiz tıpkısı turiste hitap etmeliyizi düşünürken konaklama tesislerini üstelik buna makul tasarım etmemiz gerekir.”

Samsun’un, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta kalkışmak üzere Bafra, Vezirköprü, Ayvacık ve Çarşamba ilçelerinde metanetli haddinden fazla doğal güzelliği topluluk tamlık benzeri turizm destinasyonu olduğunu rapor eden Dağlı, “Amacımız kitle turizmi olmamalı. Ihtimal bundan da kaçmamız gerekiyor.” diyerek konuştu.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Sarban bile Samsun’un iyice bir coğrafyada ve sunturlu ayrımsız destinasyon üstünde olduğunu vurguladı.

Kentin yeteri kadar tanıtılamadığını dile getiren Sarban, bu yönde icraat yapılması gerektiğini anlattı.

YANLIŞSIZ Tümen Samsun Mebus Yusuf Saf Yılmaz, CHP Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu dahi Samsun’un sahip olduğu turizm potansiyeline bel etti.

Panele konuşmacı namına ANEX Volta Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, ALTİD Umumi Heyet Başkanı Burhanettin Halis, ETS Devir Umumi Heyet Başbuğ Yardımcısı Suat Özbek ile Mercan Balığı Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mengü katıldı.

Panelistler, kentin turizm potansiyelinin canlandırılması, kente çıktı seyyar soldurmak amacıyla neler yapılması gerektiği üstüne fikirlerini paylaştı.Share: