Selen- Sen’den Iblağ Bakanlığı’na: Hür Karar Uğrunda Adisyon Vereceksiniz

KESK’e sınırlanmış Selen- Sen, Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı önünde yaptığı açıklamada, sendika üyelerinin “cımbar” edilmesine sonuç verilmesi çağrısı yaptı. Malumat-Sen Genel Başkanı Mutlu Balcan, “Kendini yasalardan yüksek gören, sendikal ayrımcılık yapan, adam gayretkeş, liyakatsiz atamalara imza atıp ve çalım kaynaklarını kendileri, yandaşları ve aileleri için aldırmayarak kullananlardan ahit gelince hür geçerlilik önünde hesap soracağız” dedi.

KESK’e sadık Bilgi- Sen üyelerinin, TRT Umumi Müdürlüğü uğrunda yarmak istediği açıklamaya cevaz verilmedi. Marifet-Sen üyeleri bunun konusunda Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı uğrunda izah boşaltmak istedi. Ancak burada bile eyleme polis engelleme etti.

Marifet-Sen üyeleri ile polisin beyninde yaşanan güdük kesiksiz tartışmanın ardından matbuat açıklaması yapılmasına izin verildi.

“Baskılar, soruşturmalar, sürgünler bizi yıldıramaz” pankartı taşınarak yapılan açıklamada, sendika üyelerinin çalıştıkları işyerlerinden apayrı şehirdeki birimlere görevlendirilmesine tepki gösterildi. “Cımbar” namına nitelendirilen bu görevlendirmelere alın “Baskılar, sürgünler bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.

Bilim-Sen Umumi Başkanı Ongun Balcan, görev yeri değiştirilen üyelerini şöyle açıkladı:

“Sendikal cıvıltı yürüteç eski devir Umumi Başkanımız ve benzeri zamanda Mersin Ağacı iklim temsilciliği fail Musa Özdemir’i Kayseri’ye, Minval Denetim Kurulu Üyemiz Cevelan Derli Toplu Karabulut’u Iğdır’a, Diyarbakır Idarehane Yönetiminden Cengiz Oluç ve Batman İl Temsilcimiz Erdal Tilen’i Kozluk ilçesine, İstanbul Bölüm Denetleme Kurulu Üyemiz Mutlu Düzova’yı Şanlıurfa’ya, İstanbul’da işyeri temsilcimiz Fatih Akgöl’ü Hakkari Çukurca’ya, Ankara dahi İşyeri temsilcimiz Ölümsüz Çınar’ı Gaziantep’e yasaya belirgin çap olmasına karşın gelişim yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve teşkilatlanma alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışıyorlar.

Batman PTT Tevzi ve Toplama Müdürlüğünde çalışan mebde distribütör; amele arkadaşlarımıza tartı uygulamakta, cinsiyetçi küfürler ederek dağıtıcıların üzerine yürümekte, kavgayla, hakaret ile dağıtım yaptırmaya çalışmakta, İHS’li arkadaşlara yönelik hisse senedi güvencelerinin olmadığını, istese keyfi adına seçkin aktarılma cihetlerini değiştirebileceğini söyleyerek mobbing uygulamaktadır. Bu baskıları kabul etmeyen arkadaşlarımız Başmüdürlüklerine şikayet dilekçesi yazarak konu ile ait soruşturma açılması talebinde bulunmuşlardır.”

“ÜYELERİMİZE MOBBİNG UYGULANIYOR”

“Birleştirme bulunduğumuz işyerlerindeki yöneticiler belirtik sendikal ayrım yapmakta üyelerimize mobbing uygulamaktadır” diyen Balcan, Ulaştırma ve Tanıtma Bakanlığı uğrunda dahi eylem yapacaklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PTT emekçilerinin insan onuruna yakışan koşullarda yaşaması ve çalışabilmesi amacıyla uğraş ettik, ediyoruz, edeceğiz. Üyelerimize yapılan hukuksuz sürgünler akıbet bulana büyüklüğünde mücadelemize devam edeceğiz. Sürgünler vurdumduymaz alınmadığı takdirde ülkenin dört bir yanından gidiş kolları ile matbuat açıklamaları yapılarak PTT Umumi Müdürlüğü ve Eriştirme Bakanlığının önünde kitlesel basın açıklaması yapacağız. PTT yönetiminin yanlışlık teşekkül eden bu tutumunu kamuoyunun takdirini sunuyoruz. Kendini yasalardan faik gören, sendikal ayrımcılık işleyen, herif gayretkeş, akim atamalara imza atıp ve alım kaynaklarını kendileri, yandaşları ve aileleri üzere fütursuzca kullananlardan ahit gelince hür etki uğrunda adisyon soracağız.”

Share: