Serencam an ruzname: İzmir Adliyesi saldırısı davasında şahit: Sanığı Suriye’den tanıyorum

İZMİR’de, polis güçleri memuru Fethi Sekin ve mübaşir Musa Can’ın martir olduğu adliye saldırısı amacıyla bomba ve tüfek mermilerini temin ettiği iddiasıyla tutuklanıp, için 3 nöbet ağırlaştırılmış müebbet ve 192 yıla büyüklüğünde hapishane cezası istemiyle dava açılan PKK/KCK’lı terörist Suriyeli Kanıt Hıso’nın (35) yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Hıso’nun İzmir’de bu arada kaldığı R.H., şahit kendisine dinlendi. R.H., “Sanığı Suriye’den tanıyorum. Aynı arkadaşıyla alay malay geldi ve 1 gece kaldılar. Yanındaki kişiyi tanımıyorum” dedi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca İzmir Adliyesi’ne yönelik 5 Eş 2017’de, PKK/KCK’lı teröristler marifetiyle planlı, polis güçleri memuru Fethi Sekin ve çağrıcı Musa Can’ın şehit olduğu saldırıya ait ölçülü soruşturma kapsamında; ‘Beyyine Azzo’ kod ünlü Suriye tabiiyetli terörist Delil Hıso, geçen sene 12 Ekim’de polis ekiplerince yakalandı. Tanıt Hıso’nun, adliyeye hücumcu teröristlerin kullandığı Kalaşnikof tüfek mermilerini, TNT malzemelerini ve el bombalarını İzmir’e getirdiği belirtildi. Terörist Hıso’nun, 2015 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlilik güçlerine müteveccih planlı 3 bombalı eylem ve zırhlı polis güçleri aracına yapılan saldırıya katıldığı tespit edildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Delil Hıso, tutuklandı. Hazırlanan iddianamede, Hıso’nun silahlı yıldırı örgütü PKK/KCK-YPG/PYD içerisinde canlılık yürüttüğü, adliye saldırısından kestirmece 6 ay ilk İzmir’e çok sayıda kurşun, TNT, el bombasını tatlı kutularında getirdiği belirtildi. Müddeiumumi, Hıso’nun, 1 nöbet ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’, 2 kat ‘kişiyi hesabına getirdiği kamu görevi nedeniyle bilerek öldürme’ suçlarından almak amacıyla 3 posta ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezası, 19 öğün ‘bilerek yaralama’ ve 24 defa ‘patlayıcı yön kullanarak mala kötülük verme’ ve ‘kamu malına engel verme’ suçlarından bile hep 192 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.

‘BİR ARKADAŞIYLA GELİP KALDI’Hıso’nun yargılanmasına zaman İzmir 18’inci Gösterişli Ukubet Mahkemesi’nde devam edildi. Vakfedilmiş maznun Hıso, avukatları ve tercüman salonda hazır bulundu. Duruşmada evvel adına tanık R.H.’ye alay verildi. R.H., “Sanığı Suriye’den tanıyorum. Üç çıkmaz lüks oturuyordu. Aslında abimin arkadaşıdır. İzmir’e geldiğinde bana Facebook’tan tasarı attı. ‘Size misafirliğe geleceğim’ dedi. Tıpkısı arkadaşıyla alay malay geldi ve 1 şeb kaldılar. Evde kaldıktan sonradan ego sanıkla Kemeraltı’na gittim. Bilahare dahi ayrıldık. Benzeri elan görmedim. Yanındaki kişiyi tanımıyorum. Hıso, babamlara yanındaki arkadaşının patronun oğlu olduğunu söylemiş” dedi. Duruşmada alay verilen maznun Hıso ise henüz esbak ifadelerinde işkence altında hangi istedilerse söylediğini tez ederek, “Benim ve sülalemde kimsenin terörle bağlantısı bulunmayan” dedi.Müvekkilinin günahsız olduğunu savunan maznun avukatı ise boşaltma ve aklanma talebinde bulundu. İddia makamı, asıl karşı mütalaasını hazırlamak için müddet talebinde bulundu.Konuşmaların ardından heyet, sanığın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesine hükmedip duruşmayı 8 Aralık’a erteledi.

Share: